Aktualności

„Nie chcieliśmy produkować bezrobotnych absolwentów”. VW Poznań od 15 lat współpracuje ze szkołami

19 października 2005 roku w Swarzędzu otwarto pierwszą klasę pod patronatem VW Poznań. Choć wątpliwości było wiele, to dzisiaj wszyscy mówią o dobrych rezultatach tamtej decyzji. Wszystko zaczynało się od 20-osobowej klasy mechatroników…

– Kilkanaście lat temu mało kto tak odważnie patrzył na rozwijanie kształcenia branżowego. Dziś już wiemy, że był to strzał w dziesiątkę. W czasach kiedy brakuje fachowców, my tych specjalistów mamy, bo ich uczymy na najwyższym poziomie. Nie będę ukrywał, że początki były trudne, gdyż musieliśmy walczyć ze stereotypami dotyczącymi edukacji zawodowej – wspomina starosta poznański Jan Grabkowski, który aktywnie uczestniczył przy tworzeniu klas patronackich.

Fot. VW Poznań

Fot. VW Poznań

Dodaje także: – Odpowiadając na potrzeby rynku pracy stworzyliśmy model nauczania, którego podstawę stanowi rozwój szkolnictwa zawodowego. Nie chcieliśmy produkować bezrobotnych absolwentów – zauważa starosta Grabkowski.

W 2005 roku Volkswagen rozpoczął współpracę z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu. Uruchomiono tu 20-osobowę klasę w zawodzie montera-mechatronika. Kooperacja okazała się bardzo udana dla obu podmiotów: szkoła kształciła uczniów z perspektywami pracy w zawodzie, a VW zyskiwał wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego z biegiem kolejnych lat w Swarzędzu otwierano kolejne klasy, które kształciły uczniów w kolejnych zawodach. Uczą się tu przyszli: mechanicy pojazdów samochodowych, mechanicy automatyki przemysłowej czy operatorzy maszyn i urządzeń odlewniczych. Warto wspomnieć o niedawno powołanej klasie automatyków, gdzie uczniowie będą nabierali doświadczenia związanego z pracą w zakresie Przemysłu 4.0.

Od 2016 r. VW Poznań współpracuje także z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. Przez 15 lat klasy pod patronatem Volkswagen Poznań ukończyło 576 dziewcząt i chłopców. 505 z nich, czyli prawie 90 % zostało zatrudnionych w fabrykach koncernu. Tylko w roku 2020 było to 51 absolwentów, z których 44 zostało przyjętych do pracy w Poznaniu, Wrześni i Swarzędzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *