Fabryka Umicore w Hoboken, w Belgii

Fabryka Umicore w Hoboken, w Belgii

Aktualności

Rekordowa inwestycja w branży motoryzacyjnej. Powstanie fabryka za 8 mld zł

Położone na północ od Nysy Radzikowice liczą raptem kilkaset mieszkańców. To jednak w tym miejscu za kilkanaście miesięcy powstanie jedna z największych inwestycji w branży motoryzacyjnej. Volkswagen i Umicore łączą siły, by wybudować nowoczesną fabrykę materiałów akumulatorowych.

Ionway. Tak się nazywa spółka typu joint venture PowerCo (należącej do grupy Volkswagen) oraz jednego z największych producentów materiałów katodowych – firmy Umicore.

Koszt budowy fabryki pod Nysą to 1,7 mld euro, czyli niemal 8 mld. Przedstawiciele rządu zapowiedzieli dofinansowanie inwestycji. W ramach wspólnego projektu Volkswagena i Umicore powstanie 900 nowych miejsc pracy.

Budowa fabryki rozpocznie się za kilka tygodni, bowiem linie produkcyjne w zakładzie Ionway mają zostać uruchomione już w 2025 roku.

W Nysie będzie produkowany aktywny materiał katodowy. Jest to najbardziej cenny element akumulatorów przeznaczonych do samochodów elektrycznych. Producent chce rozwinąć pionierską technologię powlekania ogniw na sucho.

Produkty z fabryki w Radzikowicach będą trafiały do europejskich odbiorców z branży motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *