Aktualności

Nowa kopalnia ropy i gazu. „Mamy tu rozwiniętą infrastrukturę”

PGNIG rozpoczęło eksploatację ropy naftowej i gazu ziemnego w kolejnej kopalni. Jak twierdzą przedstawiciele spółki, dzięki odpowiedniej infrastrukturze udało się znacznie ograniczyć wydatki oraz wpływ na środowisko.

Nowa kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego została uruchomiona w północnej części województwa lubuskiego (gminy Słońsk i Górzyca). Według danych zasoby złoża Kamień Mały to 0,7 mln ton ropy naftowej i 13 mln m3 gazu ziemnego.

Fot. PGNiG

Fot. PGNiG

Instalacja, która została tu uruchomiona pozwoli na roczne wydobycie 24 tys. ton ropy oraz 3,6 mln m3 gazu.

System przesyłania surowców opiera się na tzw. ośrodku grupowym, do którego podłączone zostały cztery odwierty. Wydobytą ropę oraz gaz przesyła się do tego ośrodka rurociągiem i tam następuje ich rozdzielenie. W kolejnych krokach surowce są transportowane do ekspedytu kolejowego, po czym trafiają rurociągiem do instalacji kopalni Zielin, skąd kieruje się je do sprzedaży.

– Mamy tu bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę eksploatacyjną, co wykorzystaliśmy przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowalnych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Złoże Kamień Mały to kolejna kopalnia ropy i gazu ziemnego należąca do PGNiG. Łącznie na terenie całej Polski spółka zarządza 52 takimi obiektami. Większość z nich znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. Jednak to w zachodniej Polsce znajduje się jedna z większych kopalni PGNiG – Lubiatów. To w tym zakładzie nagraliśmy odcinek programu „Fabryki w Polsce”, który możecie zobaczyć na górze strony. W filmie pokazaliśmy, jak przebiega wydobycie ropy i gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *