Fabryka Northvolt

Fabryka Northvolt

Aktualności

Nowoczesna fabryka powstanie w Gdańsku. Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów

500 nowych miejsc pracy. Perspektywa największego zakładu tej branży w Europie. Wartość inwestycji: 750 mln zł. Nawet telegraficzny skrót o planowanej inwestycji firmy Northvolt na Pomorzu musi budzić ciekawość.

Na terenie Gdańska powstanie innowacyjna fabryka systemów magazynowania energii. W ogromnym zakładzie o wielkości 50 tys. m2 będzie także mieścić się inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych.

Najpierw Tesla, teraz akumulatory

Koncern Northvolt powstał w 2015 roku (początkowo jako SGF Energy). Co ciekawe jej założycielem jest Peter Carolsson, który wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa znanego koncernu Tesla Motors.

Podstawowym celem firmy jest dostarczanie akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Jak wiemy ten rynek może okazać się bardzo perspektywiczny, a firma Northvolt ma ambicje stać się światowym liderem w branży rozwiązań akumulatorowych. Rozwiązania firmy mają pomóc w magazynowaniu energii, ale ich zastosowania należy także szukać w przemyśle

Gdańska fabryka

Fabryka w Gdańsku będzie budowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich rozpocznie się jesienią obecnego roku, ale już w 2022 r. zostanie uruchomiona produkcja w zakładzie. Początkowa moc produkcyjna ma oscylować wokół 5 gigawatogodzin. Jednak docelowym potencjałem ma być 12 GWh, co klasyfikowałoby gdański zakład jako największy tego typu w Europie.

Do polskiej fabryki będą trafiać baterie ze Szwecji. Rolą pracowników fabryki z Gdańska będzie wmontowanie ich do modułów stabilizujących.

To na pewno nie ostatnia tego typu inwestycja firmy. Zresztą Northvolt jest obecny na Pomorzu już od 2018 roku, gdzie powstają moduły bateryjne do magazynów energii i aplikacji przemysłowych.

– Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości, ale równie ważna jest zdolność przemysłu do integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach. To właśnie dostarczy nowa fabryka – wyrafinowane, zrównoważone systemy magazynowania energii, wspierające transformację europejskiej sieci energetycznej i jej przemysłu – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *