Fabryki w Polsce

Jak powstają budynki prefabrykowane? [VIDEO]

Fabryka lub magazyn z konstrukcji prefabrykowanej? Tak, to jest możliwe. W najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce pokazujemy Wam technologię i rozwiązania, które pozwolą na postawienie takiego obiektu.

Fot. Pekabex

Fot. Pekabex

Odwiedziliśmy zakład firmy Pekabex z Gdańska. Z tej fabryki w ciągu tygodnia wyjeżdża 140 samochodów, które dostarczają prefabrykowane elementy. Jakie płyty powstają na liniach Pekabexu? Co umożliwia technologia BIM? Co na przestrzeni lat zmieniło się w technologii konstrukcji elementu prefabrykowanego? Między innymi o tym opowiadamy w naszym filmie.

Naszą wycieczkę po gdańskiej fabryce zaczniemy od samego procesu prefabrykacji. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywają roboty i urządzenia automatyczne.

Równocześnie w fabryce Pekabexu powstają stalowe zbrojenia, czyli siatka zbrojeniowa oraz dźwigary kratowe. Jak precyzyjnie ułożyć poszczególne elementy płyty? Tę rolę spełnia laser, które wskazuje miejsce ułożenia materiału.

Następnie produkt zalany betonem jest kierowany do pieca wyposażonego w 60 komór. Po dojrzewaniu elementy opuszczają piec i trafiają do magazynu, a stamtąd mogą pojechać prosto na budowę. Montaż budynku wielorodzinnego z płyty prefabrykowanej trwa ok. trzy miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *