Fabryka Northvolt. Fot. Mat. pras

Fabryka Northvolt. Fot. Mat. pras

Aktualności

Northvolt uruchomiło produkcję magazynów energii

Po 18 miesiącach budowy w Gdańsku powstała fabryka firmy Northvolt. Spółka uruchomiła produkcję systemów bateryjnych i magazynów energii, które znajdą zastosowanie u przedstawicieli różnych branż przemysłu. Kierownictwo Northvolt zapowiedziało także zwiększenie kapitału, które pozwoli na dalszą ekspansję w Europie i Ameryce Płn.

W ramach gdańskiej inwestycji powstała hala produkcyjna, budynek biurowy oraz infrastruktura techniczna. Warto też wspomnieć o automatycznych i bezobsługowych magazynach wysokiego składowania. Logistyka fabryki będzie obsługiwana przez samojezdne wózki widłowe, które samodzielnie pobierż produkty z półek magazynowych.

Budowa zakładu Northvolt trwała od końca 2021 r. Łączna powierzchnia obiektów firmy to 25 tys. m2.

„Znaleźliśmy zaangażowaną grupę inwestorów

Northvolt do światowy dostawca ogniw i systemów bateryjnych. Od 2019 r. firma jest obecna w Polsce.

Ogniwa bateryjne firmy są produkowane w wielkiej fabryce na terenie Szwecji oraz USA. Na całym świecie spółka zatrudnia 5 tys. pracowników.

Władze Northvolt zamierzają nadal inwestować w rozwój produkcji. Firma uzyskała 1,2 mld dolarów finansowania dłużnego. Te środki zostaną przeznaczone na dalszą ekspansję Northvolt w Europie i Ameryce Północnej. Firma podwyższyła kapitał o ponad 9 mld dolarów. Dzięki temu będzie możliwa realizacja zamówień o wartości 55 mld dol. u takich odbiorców, jak BMW, Volvo czy Volkswagen.

– Znaleźliśmy zaangażowaną grupę inwestorów, którzy rozumieją zarówno pilną potrzebę, jak i ogromny potencjał finansowy umożliwiający szybką elektryfikację. Przed Europą i Ameryką Północną jest jednak jeszcze długa droga, aby w pełni wykorzystały swój potencjał liderów transformacji energetycznej. Aby utrzymać wzrost globalnego ocieplenia poniżej 1,5 st. Celsjusza, zarówno sektor prywatny, jak i publiczny muszą zmobilizować zasoby na niespotykaną dotąd skalę – twierdzi Alexander Hartman, dyrektor finansowy Northvolt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *