Aktualności

Pociągi wyprodukowane w Polsce pojadą po holenderskich trasach

Międzynarodowy producent taboru kolejowego Alstom oraz holenderski operator kolejowy NS podpisali kontrakt o wartości 800 mln euro na dostarczenie pociągów Intercity Next Generation (ICNG). W nowej hali produkcyjnej w Chorzowie powstanie 79 wagonów, które będą mogły się rozpędzić po niderlandzkich torach do 200 km/h.

Alstom przekaże pojazdy Cordia Stream dla NS w 2020 roku. Będą one jeździć w holenderskiej sieci kolejowej na linii Amsterdam -Rotterdam – Breda od 2021 roku oraz w korytarzu Den Haag- Eindhoven od 2022 roku.

W nowej hali montażowej – otwartej 29 listopada – chorzowskiej fabryki mają być wykorzystane najnowsze technologie i procesy produkcyjne. Wszystko po to, by możliwie skrócić czas montażu pojazdu. W hali o wielkości 6,5 tys. m2 będzie funkcjonować 20 stanowisk produkcyjnych. Pracownicy zakładu zajmą się m.in. dopasowaniem części, okablowaniem wagonów, wyposażeniem wnętrza pojazdu, spawaniem, malowaniem korpusu karoserii itd.

Kompletny zestaw trakcyjny pociągu ICNG jest oparty na trzech typach wagonów – prowadzącym, średnim i końcowym. Elastyczna konstrukcja umożliwia zmianę długości pociągu z trzech do dziesięciu wagonów. W przypadku NS, Alstom dostarczy wersję 8-wagonową i 5-wagonową.

Pociąg ICNG

Pociąg ICNG

Nowe pojazdy zostaną nowocześnie wyposażone. Pasażerowie w wagonach będą mogli skorzystać z m. in: przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeń do czytania, sieci wifi, gniazdek elektrycznych oraz z innowacyjnego systemu informacji pasażerskiej. W pociągach zostaną zamontowane kamery bezpieczeństwa. Wagony będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W chorzowskim zakładzie wykonywanych jest 19 projektów dla 10 krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Australii. Cała produkcja trafia na eksport. Fabryka zatrudnia ponad 1500 osób. – Nowa linia produkcyjna to część ambitnego programu inwestycyjnego, którego realizację rozpoczęliśmy w Chorzowie. Ta fabryka jest jedną z flagowych obiektów Alstomu – powiedział wiceprezes firmy w Europie Gian Luca Erbacci.

Alstom to międzynarodowy producent infrastruktury energetycznej i transportowej. Firma produkuje m. in pociągi wysokiej prędkości – Pendolino czy TGV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *