Fabryki w Polsce

Z ziemi włoskiej do Polski. Holding Cechini

W latach 70-tych XIX wieku na Sądecczyznę przybył młody Włoch – Franco Cechini. Inżynier budowlany, który odpowiadał za prace przy drążeniu tunelu kolejowego nad Popradem. Włosi byli wtedy specjalistami w tej dziedzinie. Polskie góry spodobały się Franco, podobnie jak Polki – z jedną z nich się ożenił. Dzisiaj tradycje rodu Cechinich kontynuują jego prawnuki. Inwestycje Stanisława i Józefa są znane w całym regionie.

Holding Cechini zajmuje się między innymi wydobywaniem i produkcją wody mineralnej. W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” pokazujemy właśnie ten proces.

Produkcja wody Cechini rozpoczęła się 30 lat temu. Właściciele szczycą się, że woda jest pobierana z głębokich warstw ziemi (nawet z 200 metrów głębokości) bez ingerencji człowieka. Zwracają także uwagę, że pochodzi ona tylko z uzdrowiska Muszyna. Nie jest mieszana z innymi wodami.

W technologii wydobycia firma z Żegiestowa stosuje ekologiczne rozwiązania np. filtrowanie wody za pomocą filtra żwirowego. Podobnie jest przy przy wytwarzaniu butelek, gdzie stosowane są takie maszyny jak kompresor czy nowoczesna wydmuchiwarka, działające w oparciu serwomechanizmy. Nie potrzeba użycia smarów czy innych słabo degradowalnych środków.

Warto jednak podkreślić, że Stanisław i Józef Cechini nie zajmują się tylko branżą „wodną”. Holding Cechini to także firmy hotelarskie, uzdrowiskowe, sportowe i budowlane. Kilkanaście lat temu Stanisław Cechini rozpoczął proces skupowania upadających – choć często o pięknej tradycji – budynków m.in. starych willi, rozlewni czy sanatoriów. Dzisiaj na ich miejsca zaczynają powstawać (a niektóre już powstały) nowoczesne inwestycje, m. in hotel – sanatorium „Wiktor”. Powstały w 1936 roku, a kilka lat temu zrewitalizowany przez jednego z braci. W planach jest także modernizacja zabytkowego Domu Zdrojowego.

Bracia Cechini otworzyli już w Żegiestowie, Muszynie, Krynicy i okolicach wiele okazałych inwestycji. Stanisław podkreśla, że w Żegiestowie zamierza wybudować polski Dubaj. Czy mu się to uda?

Dzisiaj w Żegistowie holding Cechini zatrudnia ok. 400 osób.

One thought on “Z ziemi włoskiej do Polski. Holding Cechini

  1. Bożena Ziemiańska Reply

    Jesteśmy w „Wiktorze” przepięknie położonym obiekcie spełniającym wysokie standardy. Woda Cechini pyszna. Będziemy polecać naszym znajomym, a właścicielom życzymy sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *