AktualnościTechnologie / IT

Navdec – Polski system pomoże okrętom Marynarki Wojennej

Systematyczny rozwój transportu na morzach pociąga za sobą większe niebezpieczeństwo. Rośnie przecież natężenie ruchu, prędkości i tonażu statków. Dlatego wiele okrętów jest wyposażanych w  specjalne narzędzia, które nie tylko informują nawigatorów, ale pomagają opracować rozwiązania niwelujące ryzyko groźnych kolizji na morzu. Jedno z takich narzędzi utworzył polski zespół pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pietrzykowskiego.

Navdec. Tak nazywa się Nawigacyjny System Wspomagania Decyzji opracowany przez kadrę Akademii Morskiej w Szczecinie. Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że system został zainstalowany w ORP „Wodnik” – okręcie Marynarki Wojennej. Jaką rolę będzie tam spełniał?

Wspomaganie nawigatora

Podstawową funkcją systemu Navdec jest wspomaganie decyzji nawigatora. System na bieżąco „obserwuje” otoczenie statku oraz rejestruje dane o aktualnej sytuacji na morzu. Na tej podstawie urządzenie przedstawia rozwiązania zgodne z międzynarodowymi regulacjami oraz bezpieczeństwem transportu.

Dzięki sztucznej inteligencji Navdec może automatycznie wyznaczyć konieczny manewr bądź zasygnalizować niebezpieczne sytuacje.

–  Nawigator może określić bezpieczny kurs, na którym cel będzie wyminięty w zadanym przedziale uznanym za bezpieczny. Do tej pory NAVDEC jest jedynym na świecie narzędziem zdolnym do wykonywania tej funkcji. NAVDEC „zna” przepisy kolizyjne, zasady dobrej praktyki morskiej oraz kryteria stosowane przez nawigatorów ekspertów. Poza jednym szczególnym rozwiązaniem systemu, ustalane są także alternatywne rozwiązania zgodne z przepisami (możliwy zakres zmian kursów i / lub prędkości). Poza tym nawigator ma uzasadnienie proponowanego manewru. Ta funkcja odnosi się do wszystkich lub wybranych celów. Rozwiązania zaproponowane przez system, wraz z ich uzasadnieniami, nie zwalniają nawigatora od odpowiedzialności, ale znacznie ułatwiają podejmowanie decyzji – czytamy na stronie navdec.com.

Autopilot

Twórcy Navdecu zapewniają jednak, że istnieje możliwość podłączenia do autopilota, dzięki czemu system może automatycznie sterować statkiem.

Navdec to system, który stosuje się zarówno na statkach, jak i centrach lądowych. Może być niezależnym systemem bądź modułem dodanym do istniejących systemów nawigacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *