Fabryki w Polsce

Sztuczna inteligencja w oczyszczalni ścieków [VIDEO]

Internet Rzeczy pomaga w wielu zakładach. Pisaliśmy już o technologii Elmodis w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie sztuczna inteligencja nadzoruje pracę maszyn górniczych. Tym razem w ramach programu Fabryki Przyszłości, zobaczyliśmy jakie rozwiązania Elmodis zostały zastosowane we wrocławskiej oczyszczalni ścieków.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu obsługuje nawet milion mieszkańców.  Podstawowa rola oczyszczalni to usuwanie zanieczyszczeń ścieków.

Zobaczyliśmy instalację suszenia, gdzie osad jest odwadniany do suchej masy. W tym przypadku kierownictwo MPWiK miało duży problem z eksploatacją maszyn, które często się psuły. W związku z tym spółka musiała ograniczyć wydajność, powodowało to także wysokie koszty.

Remedium, na problemy wrocławskiej oczyszczalni ścieków okazało się zastosowanie sztucznej inteligencji.

–Pierwszym wyzwaniem była potrzeba identyfikacji problemów, które prowadzą do anormalnego działania instalacji. Należało sprawdzić, co sprzyja przeciążeniom w układzie i prowadzi do degradacji stanu maszyny. Rozszerzyliśmy istniejący system o dodatkowe urządzenia pomiarowe – mówił w programie Fabryki Przyszłości Marcin Święch, współzałożyciel Elmodis.

Z naszego programu dowiecie się, jakie rozwiązania zastosowała firma Elmodis, by rozwiązać problemy MPWiK. Dzięki Internetowi Rzeczy wydajność oczyszczalni wzrosła do 100%, a o 30% zmniejszyło się zużycie energii. Każdego roku spółka jest w stanie zaoszczędzić 5 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *