Odkurzacze Kärcher. Fot. Kärcher

Odkurzacze Kärcher. Fot. Kärcher

Technologie

Profesjonalne odkurzacze do przemysłu: rodzaje, jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Odkurzacze przemysłowe zostały skonstruowane z myślą o odsysaniu najbardziej problematycznych zanieczyszczeń w dużych ilościach w maksymalnie krótkim czasie. Jednak o skuteczności ich działania decyduje wybór właściwego modelu, dostosowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Przedstawiamy klasyfikację profesjonalnych odkurzaczy przemysłowych. (Artykuł sponsorowany)

Co to jest odkurzacz przemysłowy?

Klasy odkurzaczy przemysłowych. Fot. Kärcher

Klasy odkurzaczy przemysłowych. Fot. Kärcher

Określenie ,,odkurzacz przemysłowy” jest powszechnie stosowane w odniesieniu do różnych urządzeń. Trzeba jednak mieć świadomość, że odkurzacz przemysłowy, odkurzacz uniwersalny i odkurzacz profesjonalny to zupełnie inne maszyny różniące się głównie parametrami technicznymi oraz zastosowaniem.

Odkurzacze uniwersalne Kärcher Home&Garden z serii WD dedykowane są dla użytkownika indywidualnego. Doskonale radzą sobie z najtrudniejszymi zadaniami związanymi z czyszczeniem w domu i jego otoczeniu. Pod względem skuteczności odkurzania zdecydowanie przewyższają tradycyjne odkurzacze. Przeznaczone są do okazjonalnego użytku.

Z kolei profesjonalne odkurzacze Kärcher z serii NT doskonale radzą sobie z bardziej wymagającymi zastosowaniami i intensywną pracą w różnych branżach komercyjnych. Wyróżniają się wytrzymałą konstrukcją i wysoką wydajnością. Jednak z uwagi na parametry techniczne nie sprawdzą się do ciągłej pracy w środowisku przemysłowym.

Do zastosowania w trudnych warunkach w przemyśle dedykowane są odkurzacze przemysłowe, które doskonale radzą sobie z odsysaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń stałych i cieczy, np. ostrych wiórów, agresywnych płynów czy niebezpiecznych i łatwopalnych pyłów. Niektóre z nich przystosowane są do ciągłej pracy w systemie 24/7. Warunkiem ich niezawodnego i skutecznego działania jest dobór odpowiedniej technologii czyszczenia do warunków panujących w danym zakładzie.

Odkurzacze przemysłowe, odpylacze – rodzaje, zastosowania, oferta Kärcher >>

Odkurzacze przemysłowe do pyłów sypkich, lepkich lub mokrych

Marka Kärcher od ponad pół wieku dostarcza innowacyjne, trwałe i sprawdzone odkurzacze przemysłowe dla różnych sektorów przemysłu. W ofercie znajdują się urządzenia rożnych klas przeznaczone do odsysania pyłów sypkich, lepkich i mokrych:

 • klasa kompakt (wprowadzająca) – przemysłowe odkurzacze cyklonowe IVC
 • klasa średnia – odkurzacze przemysłowe IVM
 • klasa super – najmocniejsze odkurzacze przemysłowe IVS.

Małe odkurzacze przemysłowe

Cyklonowe odkurzacze przemysłowe Kärcher IVC to wielofunkcyjne urządzenia o kompaktowej konstrukcji klasy wprowadzającej, które charakteryzują się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Przeznaczone są do zasysania zanieczyszczeń suchych – sypkich pyłów (np. cementowego) i zgrubnych materiałów (np. wiórów), jak również cieczy. Ponadto wybrane modele przystosowane są do pracy w strefie 22 zagrożonej wybuchem oraz odkurzania pyłów niebezpiecznych klasy M i H.a

Główne obszary zastosowania przemysłowych odkurzaczy cyklonowych IVC to:

 • przemysł chemiczny
 • przemysł farmaceutyczny
 • przemysł spożywczy
 • przemysł tekstylny
 • przemysł szklarski
 • budownictwo
 • logistyka
 • obróbka drewna.
Fot. Kärcher

Fot. Kärcher

Odkurzacze przemysłowe IVC wyróżniają się wysoką efektywnością systemu filtracyjnego. Wykorzystują technologię cyklonową jako pre-separator. Styczny wlot powietrza sprawia, że wytwarzany jest wymuszony ruch powietrza, którego siła odśrodkowa oddziela duże i ciężkie zanieczyszczenia bezpośrednio przy wejściu. Dzięki temu wydłuża się żywotność filtra płaskiego falistego. Ponadto niektóre modele IVC wyposażone są w opatentowany system automatycznego oczyszczania filtra Tact², który co 7 sekund naprzemiennie otrzepuje połowę filtra. Zapobiega to spadkom siły ssącej, nawet podczas intensywnej pracy oraz korzystnie wpływa na trwałość filtra.

Przykładem mobilnego odkurzacza cyklonowego do czyszczenia powierzchni produkcyjnych i maszyn jest IVC 60/24-2 Tact². Model wyposażony jest w 2 mocne turbiny zapewniające wysokie parametry pracy, zaś elektroniczna kontrola silników zapobiega wysokiemu prądowi rozruchowemu. Na komfort pracy wpływa łatwe opróżnianie zbiornika ze stali szlachetnej o pojemności 60 l oraz wózek transportowy ułatwiający manewrowanie.

Odkurzacze przemysłowe średniej wielkości

Klasa średnia to odkurzacze przemysłowe Kärcher z linii IVM, które przeznaczone są do zasysania dużych ilości pyłów (sypkie, lepkie, mokre) i materiałów zgrubnych. Wybrane modele odkurzają pyły niebezpieczne lub łatwopalne. Odkurzacze IVM doskonale sprawdzają się w:

 • przemyśle motoryzacyjnym
 • przemyśle metalurgicznym
 • przemyśle chemicznym
 • przemyśle farmaceutycznym
 • przemyśle spożywczym
 • inżynierii mechanicznej
 • obróbce metali
 • przetwarzaniu tworzyw sztucznych
 • obróbce szkła
 • obróbce kamienia
 • budownictwie
 • logistyce.

Odkurzacze przemysłowe IVM wyróżniają się maksymalną wydajnością wśród jednostek zasilanych silnikiem jednofazowym. Generują do 42% większy wydatek powietrza przy podciśnieniu wyższym nawet o 17% w porównaniu do urządzeń konkurencji. Ponadto dostępne są wersje do pracy ciągłej z silnikiem trójfazowym i turbiną boczno-kanałową.

Zaletą jest także efektywna technologia filtracji. Odkurzacze IVM posiadają filtr gwiaździsty z 16 kieszeniami o dużej powierzchni filtracyjnej 2,2 m², który jest certyfikowany dla klasy pyłów M. Wzmocniony oczyszczacz filtra z przekładnią umożliwia szybkie usuwanie zalegających zanieczyszczeń, co zapewnia ciągłą pracę bez spadków mocy. Styczny wlot powietrza zaś zapobiega zatykaniu się filtra, nawet przy odkurzaniu ogromnych ilości pyłów lub dużych zanieczyszczeń.

Wytrzymała i przyjazna dla użytkownika seria IVM wyposażona jest w dwustronny zbiornik o pojemności 60 l ze stali nierdzewnej, który dzięki mechanizmowi opuszczania można opróżnić w szybki sposób. Ponadto zarówno korpus odkurzacza, jak i pojemnik na zanieczyszczenia posiadają koła zapewniające wysoką zwrotność i wygodny transport.

Duże odkurzacze do przemysłu

Odkurzacze przemysłowe Kärcher z linii IVS to maszyny najwyższej klasy super, które mogą być użytkowane jako jednostki mobilne lub jako urządzenia stacjonarne pracujące w trybie wielozmianowym bezpośrednio zintegrowane z procesem produkcyjnym. Przeznaczone są do odsysania bardzo dużych ilości pyłu (sypki, lepki, mokry), materiału zgrubnego, w tym ciężkiego (np. cząstki betonu), a także pyłu niebezpiecznego lub wybuchowego (część modeli).

Mocne odkurzacze przemysłowe IVS doskonale sprawdzają się we wszystkich sektorach przemysłu, a szczególnie w:

 • przemyśle spożywczym
 • przemyśle chemicznym
 • budownictwie
 • obróbce tworzyw sztucznych.

Cechy charakterystyczne odkurzaczy IVS to wysoka wydajność, elastyczność użytkowania i niskie zużycie energii elektrycznej. Wyposażone są w energooszczędną turbinę boczno-kanałową IE2, która umożliwia zastosowanie węża ssącego o długości aż 30 m, co znacząco zwiększa obszar roboczy. Ponadto modele o mocy 4,0 i 5,5 kW posiadają funkcję soft start, która zmniejsza pobór prądu startowego i umożliwia pracę odkurzaczy z wtyczkami 16 A dla najwyższej elastyczności.

Co istotne, odkurzacze przemysłowe IVS (wersje 5,5 i 7,5 kW) to pierwsze urządzenia z opcjonalnym zdalnym sterowaniem za pomocą pilota z zasięgiem do 30 m. Funkcja ta wpływa na poprawę komfortu pracy i oszczędność czasu.

Odkurzacze IVS posiadają filtr gwiaździsty o powierzchni 2,2 m² z manualnym poziomym systemem oczyszczania dla ciągłej pracy bez przestojów. Dodatkowo dwustronny zbiornik o pojemności 100 l ze stali nierdzewnej z mechanizmem opuszczania opróżnia się w łatwy i szybki sposób. Atutami są także: zintegrowane uchwyty na akcesoria, wakuometr na wysokości wzroku, duże przemysłowe koła, wygodny uchwyt manewrowy oraz łatwy w czyszczeniu korpus ze stali nierdzewnej.

Odkurzacze przemysłowe do obróbki ubytkowej, wiórów metalowych

W gamie urządzeń czyszczących Kärcher dedykowanych dla przemysłu znajdują się niezawodne odkurzacze przemysłowe Ringler (obecnie wprowadzane na rynek pod marką Kärcher – IVR, IVR-L), które wykorzystywane są przy obróbce metali do zasysania pyłów, wiórów, jak i płynów. Główne obszary zastosowania to:

 • inżynieria mechaniczna
 • motoryzacja
 • przemysł metalurgiczny
 • przetwórstwo metali.
Odkurzacze Kärcher. Fot. Kärcher

Odkurzacze Kärcher. Fot. Kärcher

Odkurzacze przemysłowe Kärcher IVR przeznaczone są do zasysania materiałów stałych, takich jak pyły i wióry (suche i drobne wióry metalowe, ale nie wybuchowe) oraz cieczy. Wyposażone są w wytrzymały filtr kieszeniowy z efektywnym systemem manualnego otrzepywania dla pracy bez spadków mocy oraz styczny wlot powietrza, który sprawia, że duże i ciężkie zanieczyszczenia są oddzielane bezpośrednio przy wejściu, bez kontaktu z filtrem, co zapobiega jego zatykaniu i wydłuża jego żywotność.

Wszystkie IVR posiadają solidną konstrukcję oraz wysoki poziom mobilności. Ponadto są proste w obsłudze i serwisowaniu, co oszczędza czas i koszty eksploatacyjne. Zoptymalizowany przepływ powietrza oraz tłumik hałasu zapewniają dodatkowo bezpieczną dla zdrowia pracę.

Do odsysania wiórów, skrawków po obróbce ubytkowej i granulatów dedykowane są natomiast kompaktowe odkurzacze przemysłowe IVR-B (tzw. podstołowe). Wyróżniają się stacjonarną konstrukcją o niewielkich rozmiarach, która może być umiejscowiona pod lub za obrabiarką nawet na ograniczonej przestrzeni.

Odkurzacze IVR-B wyposażone są w filtr kartridżowy o powierzchni filtracyjnej 0,7 m² oraz mocną turbinę boczno-kanałową pozwalającą na ciągłą pracę w trybie wielozmianowym. Zaletą urządzeń jest niezwykle trwała i jednocześnie prosta konstrukcja z intuicyjnymi elementami obsługowymi. Dla ochrony słuchu użytkownika zastosowano wygłuszony przepływ powietrza, który sprawia, że odkurzacz generuje niski poziom hałasu.

Odkurzacze przemysłowe Kärcher IVR-L to urządzenia przeznaczone do zasysania i separowania metalowych wiórów i cieczy (oleje, smary, chłodziwa, woda). W zależności od potrzeb modele mogą być wyposażone w: kosz sitowy do separacji ciał stałych, deflektor chroniący filtr przed wilgocią oraz zawór pływakowy zatrzymujący przepływ powietrza w przypadku maksymalnego poziomu napełnienia zbiornika. Pojemnik opróżniania się za pomocą przezroczystego węża spustowego lub pompy (wybrane modele).

Odkurzacze IVR-L skonstruowano z myślą o komforcie użytkowania i niskich kosztach eksploatacyjnych. Obrotowe w zakresie 360° przyłącze węża na głowicy umożliwia swobodną pracę, bez konieczności czasochłonnego przestawiania urządzenia. Izolacja akustyczna chroni słuch, zaś łatwy dostęp serwisowy i konserwacyjny oszczędza czas oraz koszty. Wyposażenie obejmuje także olejoodporny kabel zasilający, koła o doskonałych właściwościach jezdnych oraz solidną konstrukcję.

Jak wybrać profesjonalny odkurzacz przemysłowy? Wspólnie z doradcą

Odkurzacz przemysłowy, aby właściwie spełniał swoją rolę, musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb danego sektora przemysłu. Odpowiednie urządzenie ułatwia utrzymanie porządku, poprawia wydajność produkcji i jakość wytwarzanych towarów, ale także zapewnia komfortową oraz bezpieczną pracę.

Wybór odkurzacza przemysłowego to wyzwanie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, takich jak: rodzaj zanieczyszczeń, warunki pracy, parametry techniczne i wiele innych. Aby uniknąć błędów, najlepiej skorzystać z pomocy przedstawicieli Kärcher. Doradcy dysponują szeroką wiedzą i posiadają bogate doświadczenie. Pomogą precyzyjnie dobrać odkurzacz przemysłowy do potrzeb danego przedsiębiorstwa, gwarantując jego efektywną pracę. Szukasz odkurzacza przemysłowego? Skontaktuj się z przedstawicielem Kärcher

Szukasz odkurzacza przemysłowego? Skontaktuj się z przedstawicielem Kärcher >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *