Aktualności

Rozbudowa fabryki VW w Poznaniu za 2 mld zł. Zobaczcie zdjęcia!

2 lata rozbudowy. 1800 szkoleń pracowników. Zakup 450 wielofunkcyjnych robotów. Koszt: 2 miliardy złotych. Dane dotyczące nowego zakładu Volkswagena Poznań robią wrażenie. Co zmieniło się w wielkopolskiej fabryce?

W rozbudowanej fabryce będzie powstawać Volkswagen Caddy 5.

Tak wygląda nowa fabryka VW Poznań. Fot. VW Poznań

Tak wygląda nowa fabryka VW Poznań. Fot. VW Poznań

– Za nami około 90 proc. wszystkich inwestycji związanych z przygotowaniem zakładu do produkcji nowego modelu. W tej chwili trwa produkcja samochodów testowych, a przed samym uruchomieniem produkcji seryjnej we wrześniu tego roku, planujemy ostateczną przebudowę zakładu pod nowego Caddy. Produkcja będzie rozwijała się stopniowo, od kilkudziesięciu egzemplarzy w fazie wstępnej do pełnych mocy produkcyjnych, jakie osiągniemy w 2021 roku – poinformował Dietmar Mnich, prezes VW Poznań oraz dyrektor zakładu w Poznaniu.

Budowę, która trwała od 2018 roku podzielono na poszczególne etapy. Pierwszy z nich to zespolenie terenów fabryki, które do tej pory były przedzielone drogą publiczną. Kolejny krok stanowiła budowa nowej hali logistycznej. Na powierzchni 46 tys. m2 będzie mogło zmieścić się 10 tys. pojemników z częściami do produkcji pojazdów, czyli m.in. silniki, resory, szyby boczne, tapicerka drzwi czy zbiorniki paliwa.

– Budowa hali logistycznej w pobliżu obszaru produkcji pozwoliła na wyłączenie z ciągłego obiegu 10 ciężarówek, które dotychczas wykonywały 260 przejazdów na tej trasie Poznań -Swarzędz każdego dnia – informuje VW Poznań.

Spawalnia

Jednak najbardziej istotnym elementem modernizacji zakładu była rozbudowa spawalni. Oprócz powiększenia powierzchni i kubatury hali, koncern zainwestował w zakup 450 wielofunkcyjnych robotów. Ich rolą będzie precyzyjna budowa karoserii Caddy 5.

Przede wszystkim warto podkreślić dużą zmianę w stopniu automatyzacji spawalni, która zwiększyła się z 43% do ponad 80%. Budowa nowej karoserii ograniczy ilość czynności manualnych, ale za to trzykrotnie zwiększy się zapotrzebowanie na operatorów maszyn i urządzeń. W tym celu władze VW Poznań zrealizowały ponad 1800 szkoleń, których celem było przekwalifikowanie pracowników oraz przygotowanie ich do pracy w nowych warunkach.

Volkswagen Poznań jest największym producentem samochodów w Polsce oraz największym pracodawcą w Wielkopolsce. Grupa posiada cztery zakłady: dwa w Poznaniu oraz po jednym we Wrześni i Swarzędziu-Jasinie. Spółka zatrudnia w Wielkopolsce ponad 11 tys. osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *