-
Polska napotyka na trudności w rozwoju automatyzacji przemysłu, a głównym powodem jest opóźnienie napływu środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz wybuch wojny na Ukrainie. Jak podaje Rzeczpospolita.pl, krajowy przemysł posiada ogromny potencjał do robotyzacji, jednak wyczekiwanie na unijne fundusze skutecznie hamuje nowe inwestycje, a Polska traci dystans do liderów światowych.
Chiny, Japonia, Korea Południowa, USA i Niemcy są na czołowych pozycjach, a ich inwestycje napędzają globalny rozwój technologiczny, podczas gdy polski przemysł boryka się z ograniczonymi zasobami. Dane przedstawione przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) wskazują, że w Polsce w 2023 roku zainstalowano jedynie 2,7 tys. nowych robotów przemysłowych, co stanowi spadek o 15% w porównaniu do roku poprzedniego.
Potrzeba automatyzacji
Jak wskazują badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aż 76% polskich przedsiębiorstw uważa automatyzację za kluczowy element utrzymania przewagi konkurencyjnej. W obliczu zmian demograficznych, takich jak malejąca liczba pracowników, automatyzacja stanie się niezbędnym narzędziem do utrzymania wydajności. Jednak, zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, ekonomistki z WNE UW, rozwój ten będzie możliwy dopiero po odblokowaniu środków z KPO, które mogłyby przyspieszyć modernizację polskiego przemysłu.
źródło publikacji: rzeczpospolita.pl
Dodaj komentarz