Uzupełnienie diety, źródło pełnowartościowego biała, produkt uboczny w czasie wytwarzania serów. To bardzo krótka charakterystyka serwatki. Podczas wizyty w zakładzie OSM Krasnystaw, mogliśmy zobaczyć, jak powstaje ten produkt,
Serwatka to mętna lub żółta cieć, która wytwarza się w trakcie produkcji sera. W wyniku podgrzania, mleko się całkowicie ścina. Serwatka jest pozostałością po tym procesie.
Zapewne wielu z Was kojarzy charakterystyczne kuleczki w serku wiejskim. Jesteście ciekawi jaki związek z nimi ma serwatka? Odpowiedź poznacie w odcinku programu Fabryki w Polsce (u góry strony).
Serwatka to źródło wielu wartościowych składników, przede wszystkim białka, tłuszczy i laktozy. Zawiera także istotne składniki mineralne (np. wapń czy magnez), ale również witaminy.
Występują dwa rodzaje serwatki. Ta podpuszczkowa powstaje podczas produkcji serów dojrzewających, z kolei ta bardziej kwasowa wytwarza się w czasie produkcji serów twarogowych i posiada znacznie niższą ilość białek.
Serwatka może mieć różne zastosowania. Chętnie korzystają z niej przedstawiciele przemysłu spożywczego, choćby do tworzenia napojów mlecznych czy podczas produkcji śmietanki. Produkt jest także stosowany do zakwaszania sosów, zup bądź jako dodatek w cukiernictwie i piekarstwie. Co raz bardziej popularne stają się napoje serwatkowe z probiotykami.
Skąd taka popularność serwatki? Produkt ma dobry wpływ na układ pokarmowy. Serwatka wzbogaca florę bakteryjną, poprawia także funkcjonowanie jelit.
Dodaj komentarz