Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #2 .T jak… ?

Dzisiejsze hasło z naszego słownika przemysłowego jest związane z branżą drzewną. Bynajmniej nie chodzi tu o tartak.

T jak tarcica. Czym jest ten produkt? W jaki sposób się go otrzymuje? W których gałęziach przemysłu można go zastosować? Nie zapomnijcie obejrzeć (niektórzy – kolejny raz) naszego odcinka, w którym jednym z materiałów używanych w produkcji była właśnie tarcica.

Tarcica to produkt drzewny, który powstaje w wyniku przetarcia drewna okrągłego. Wykorzystywane do tego są piły, które dokonują rozpiłowania równolegle do podłużnej osi drzewa. Produkcja tarcicy odbywa się najczęściej w trakach pionowych lub taśmowych.

Możemy wyróżnić kilka podziałów tarcic. Jedna z typologii rozróżnia wytworzony materiał ze względu na stopień obróbki:

– tarcica nieobrzynana – jest otrzymywana poprzez jednokrotne przetarcie na trakach. Obrabiane są dwie powierzchnie równoległe;

– tarcica obrzynana – powstaje w wyniku dwukrotnego przetarcia lub przetarcia na ostro. Obrabiane są cztery płaszczyzny oraz krawędzie czoła.

Warto także wspomnieć o podziale tarcic ze względu na wymiar, co reguluje Polski Komitet Normalizacyjny. Tarcice dzielimy na:

– deski – grubość: 19-45 mm i szerokość: 75-250 mm,

– bale – grubość: 50-100 mm i szerokość: 100-250 mm,

– listwy – przekrój poprzeczny od 12/24 do 29/70 mm,

– łaty – przekrój poprzeczny od 38/63 do 75/140 mm,

– krawędziaki – przekrój od 100/100 do 175/175 mm,

– belki – przekrój od 200/200 do 275/275.

Czasami wspomina się także o rozróżnieniu tarcicy ze względu na rodzaj drewna. Możemy kupić tarcicę dębową, świerkową, brzozową, sosnową lub bukową.

Istotną zaletą tarcicy są właściwości termiczne. Drewno wraz ze wzrostem temperatury staje się bardziej odporne. Należy także wspomnieć, że cechą tarcicy jest elastyczność, łatwość w obróbce oraz odpowiednie właściwości izolacyjne.

Ten drewniany surowiec znajduje zastosowanie w różnych branżach przemysłu. Korzystają z niej m. in. producenci branży meblarskiej, podłogowej, okiennej, papierniczej, a także budowlanej. W programie „Fabryki w Polsce” pokazaliśmy, w jaki sposób tarcica jest wykorzystywana przy produkcji palet euro.

Producenci tarcicy muszą pamiętać o odpowiednim przechowywaniu materiału. Przed oddaniem produktu do sprzedaży, tarcica powinna być dobrze osuszona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *