Maszyny Ursusa. Fot. Wikimedia Commons, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Maszyny Ursusa. Fot. Wikimedia Commons, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Aktualności

Ursus w Lublinie upada. Co dalej z produkcją autobusów?

Znany polski producent maszyn rolniczych ma ponad 100 mln zł zadłużenia. Jeszcze w marcu komornik zajął 10 mln na poczet długu dla PKO. Spółka znalazła się w poważnych tarapatach i została zmuszona do przedstawienia planu restrukturyzacji. Zakłada on likwidację jednej z fabryki.

Według planu zamknięty zostanie zakład produkcyjny traktorów w Lublinie (przy ul. Frezerów). Tym samym pracę straci ponad 200 osób – ślusarzy, spawaczy czy tokarzy. Wskazuje się, że część produkcji może zostać przesunięta do zakładu w Dobrym Mieście ( Ursus obecnie posiada 3 fabryki – w Opalenicy, Lublinie i Dobrym Mieście).

– Nasz plan restrukturyzacyjny zakłada optymalizację produkcji i uzdrowienie biznesu tak, aby polska marka Ursus przetrwała i mogła po wyjściu z restrukturyzacji swobodnie dalej się rozwijać. To oznacza w dużej mierze dla nas przejście spółki z profilu typowo produkcyjnego na produkcyjno-handlowy – powiedziała dla spottedlublin Maria Węsierska z biura prasowego spółki Ursus.

W lubelskiej fabryce produkowane są ciągniki rolnicze. Moce produkcyjne zakładu sięgają nawet 4 tys. maszyn w ciągu roku.

Według Dziennika Wschodniego do kłopotów Ursusa mógł się przyczynić eksport traktorów do krajów afrykańskich. Tamtejsi klienci nie wywiązywali się z realizacji umów. Wskazuje się także na zbyt wysokie koszty prac badawczych.

Ważą się losy spółki – „córki” lubelskiego producenta, czyli Ursus Bus. W planie restrukturyzacyjnym zarząd przedstawił dwa scenariusze. Ten bardziej pozytywny to możliwość sprzedaży akcji spółki. Niemniej brana jest także pod uwagę ewentualność całkowitej likwidacji zakładu. Niedawno na łamach naszego portalu informowaliśmy, że Ursus Bus wygrał przetarg na projekt i produkcję polskiego autobusu elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *