Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #25: Formatka

W naszym słowniku staramy się wyjaśniać znaczenie specyficznych nazw maszyn czy niełatwych procesów, które zachodzą w fabrykach. Jednak chcielibyśmy Wam także przybliżyć potoczne nazwy, które często możemy usłyszeć na hali produkcyjnej. Czy wiecie co to jest formatka?

W przemyśle formatką nazywamy materiał (np. blachy, płyty, sklejki) ucięty na żądany wymiar lub długość. Następnie trafia on do dalszej obróbki w fabryce – może być poddany np. procesowi  gwintowania czy wiercenia.

O formatce wspominamy  w jednym z naszych odcinków w fabryce Gelg, gdzie przedstawiliśmy pełen proces produkcji kanistrów. W jednym z początkowych etapów wytwarzania tego materiału, operator dokonuje cięcia blachy stalowej zimnowalcowanej na długość 500 x 1250 mm. Ta formatka następnie poddawana jest m.in. tłoczeniu, spawaniu i szlifowaniu oraz innym procesom, które możecie zobaczyć w odcinku.

Trzeba zauważyć, że pojęcie formatki funkcjonuje także w innych dziedzinach. W poligrafii nazywamy tak stronę tekstu przygotowaną do powielenia techniką małej poligrafii. Natomiast w branży informatycznej w ten sposób określa się część ekranu aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *