Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Aktualności

Polak na czele europejskiego urzędu. Będzie odpowiedzialny za wprowadzenie innowacji w lotnictwie

Redukcja emisji spalin. Wprowadzenie samolotów z elektrycznym napędem. Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla najnowszych systemów kontroli lotów. To tylko niektóre z zadań, które czekają Piotra Samsona – nowego przewodniczącego rady zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Na swoje stanowisko został wybrany jednomyślnie.

– To nie tylko ogromny sukces Polski i motywacja do kontynuacji naszych dotychczasowych działań, ale przede wszystkim zachęta do dalszych prac na rzecz lotnictwa. Polska jest dojrzałym rynkiem lotniczym, a nasi specjaliści są wysoko cenionymi fachowcami–  powiedział Piotr Samson,  dotychczasowy Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz nowy przewodniczący EASA.

Czym zajmuje się Agencja? EASA odpowiada za najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego m.in. projektowanie przepisów wykonawczych czy nadzór nad działalnością państw członkowskimi w tej dziedzinie.

Jednym z wyzwań przed którymi stoi Agencja będzie zmniejszenie  zanieczyszczeń pochodzenia lotniczego. Według jednego z unijnych raportów za 30 lat jedna piąta światowej emisji gazów cieplarnianych będzie powodowana przez ruch samolotowy. Z tym związana jest kolejna misja EASA czyli wprowadzenie i promowanie samolotów o niskoemisyjnych napędach.

Jak informuje serwis Innowacje Newseria, jednym z przykładów może być Projekt Fresson, czyli system zdolny do wykonywania 60-minutowych lotów przy wykorzystaniu napędu hybrydowego. Jeżeli EASA przyzna certyfikat dla prototypu Projekt Fresson, to w ciągu kilka lat będzie możliwa produkcja innowacyjnego samolotu.

Agencja będzie także nadzorować rozwój tzw. latających taksówek. Chodzi o niewielkie pojazdy pionowego startu i lądowania, które mogłyby w przyszłości wykonywać loty nad miastem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *