Fabryki w Polsce

Jak powstają fotele wiszące? [VIDEO]

Relaks w ogrodzie może nam zapewnić nie tylko hamak czy leżak. Coraz bardziej popularne są fotele wiszące, czyli połączenie fotela i huśtawki. Jak powstaje taki produkt? Aby to zobaczyć udaliśmy się do polskiej, rodzinnej firmy, która z powodzeniem sprzedaje swoje produkty w państwach Europy Zachodniej i USA.

Producentem foteli wiszących jest TimberPlus z Nowego Targu. W fabryce firmy mieliśmy okazję zapoznać się z różnymi ciekawymi procesami, które towarzyszą produkcji kokonów marki Czillo.

Fabryka TimberPlus. Fot. Mat. pras

Fabryka TimberPlus. Fot. Mat. pras

Po dostarczeniu drewna świerkowego do zakładu, następuje jego struganie i rozkrój. Następnie materiał jest klejony. Dzięki naszemu programowi dowiecie się, w jaki sposób drewnu zostaje nadana odpowiednia krzywizna, potrzebna do produkcji fotela wiszącego.

Z kolei na maszynach CNC następuje docinanie, wiercenie otworów i frezowanie materiału. Bardzo ważną rolę spełnia tu… oprogramowanie.

Warto dodać, że w zakładzie TimberPlus nic się nie marnuje. Resztki drewna w trakcie obróbki są odsysane przez układ odpylający, po czym trafiają one do pieca, który ogrzewa odpadami część zakładu z Nowego Targu.

W naszym materiale zwróćcie także uwagę na zabezpieczenie drewna przez grzybami czy warunkami atmosferycznymi. W tym celu drewno, wykorzystywane przy produkcji fotela wiszącego, bierze specjalną kąpiel. O szczegółach tego procesu dowiecie się z programu „Fabryki w Polsce”.

Nowotarskie fotele wiszące to oczywiście nie tylko drewno. W naszym programie przedstawiliśmy Wam także w jaki sposób powstają poduchy, które są nieodłącznym elementem tego komfortowego mebla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *