Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #33: Badania penetracyjne

Jest kilka możliwości, aby zweryfikować, czy powierzchnia materiału nie posiada ukrytych wad (np. pęknięć) w spoinach spawalniczych. Badanie penetracyjne, zwane także powierzchniowym zapewnia możliwość sprawdzenia produktu za niewielką cenę w bardzo szybkim czasie.

Do przeprowadzenia badania potrzebujemy: zmywacz, penetrant, wodę oraz wywoływacz. Od czego zaczynamy?

Pierwszy krok w badaniu penetracyjnym to oczyszczenie powierzchni zmywaczem z tłuszczów i innych zanieczyszczeń oraz dokładne osuszenie powierzchni materiału. Następnie nanosimy penetrant i pozostawiamy materiał na ok. 20 minut, natomiast nadmiar penetrantu usuwamy za pomocą wody. Na sam koniec stosujemy wywoływacz i sprawdzamy, czy na powierzchni pokazują się przebarwienia i linie barwy penetrantu. Jeżeli tak, to właśnie w tych miejscach występują wady produktu.

W tego typu badaniu wykorzystuje się zjawisko kapilarności. Chodzi o wnikanie cieczy do wąskich przestrzeni i wznoszeniu się w nich.

Poprzez badania powierzchniowe, możemy rozpoznać, np. pęknięcia, porowatość, brak przetopu czy przyklejenia brzegowe.

Badania penetracyjne stosowane są przy różnorodnych powierzchniach, np. elementów samochodu, rurociągów czy części maszyn. W programie „Fabryki w Polsce” pokazaliśmy, w jaki sposób tego typu badanie przeprowadzają pracownicy Welding Alloys. Sprawdzeniu został poddany pierścień, używany w elektrociepłowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *