Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #38: Piła panelowa

W ramach naszego słownika przemysłowego kilkukrotnie pisaliśmy o piłach. Powód jest prosty – mają one ważne zastosowanie w różnorodnych branżach przemysłu. Zwracaliśmy uwagę na specyfikę piły ramowej, dobrze sprawdzającej się przy przecieraniu drewna na cieńsze kawałki czy o pilarce taśmowej, która odpowiednio radzi sobie z przecinaniem drutów i prętów, charakteryzując się gładką powierzchnią cięcia. A jakie są zalety piły panelowej?

Podstawowe zastosowanie piły panelowej to rozkrój drewna. Urządzenie cechuje się wysoką precyzją i wydajnym docinaniem podłużnych elementów.

Z pił panelowych korzystają głównie przedstawiciele przemysłu meblarskiego. W mniejszych przedsiębiorstwach maszyny są najczęściej nadzorowane przez operatora, natomiast przy masowej produkcji częściej spotkamy się z piłami w pełni zautomatyzowanymi.

Jeśli jesteście ciekawi, do czego wykorzystywana jest piła panelowa w firmie Motif z Bochni, to zobaczcie odcinek programu w „Fabryki w Polsce”. W materiale pokazaliśmy pełen proces produkcji polskich mebli hotelowych, które zyskują coraz większą popularność u światowych klientów.

W jaki sposób funkcjonuje piła panelowa? Oto jeden z przykładów: „Tarcza piły jest schowana pod specjalnym kołnierzem roboczym, co gwarantuje bezpieczeństwo operatora urządzenia. Po ustaleniu żądanej szerokości, tarcza piły przesuwa się, podczas gdy obrabiany materiał pozostaje nieruchomy. Po zakończeniu cyklu, tarcza cofa się do pozycji wyjściowej, a maszyna jest gotowa do ponownego użycia”. To opis działania piły taśmowej firmy Schelling*.

Rozróżniamy dwa typy pił panelowych: poziome i pionowe. Pierwsze z nich są wyposażone w stół roboczy, przez co zajmują więcej miejsca w zakładzie. Oprócz branży meblarskiej, te urządzenia znajdą także zastosowanie w sektorze budowlanym, służąc np. do przycinania drewnianych konstrukcji. Natomiast piły panelowe pionowe dobrze nadają się do obróbki w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni, gdzie mogą być wykorzystywane, m.in. do przycinania materiałów drewnianych na wymiar.

*źródło cyt: surplex.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *