Plazma to zjonizowana materia, która stanem przypomina gaz. Jednak ze względu na wysoką jonizację cząstek można ją nazwać czwartym stanem skupienia. Specyficzne właściwości plazmy powodują również, że może przydać się w niejednym zakładzie produkcyjnym. Dlaczego?
Cięcie plazmowe może być wykorzystywane do cięcia wszystkich materiałów, które przewodzą prąd, jak np. stal nierdzewna, miedź oraz aluminium. Ręczne metody cięcia plazmą są w stanie rozciąć blachę do 75 mm, a zaawansowane systemy mogą obrobić materiał do grubości 150 mm.
Do procesu cięcia plazomowego wykorzystywany jest łuk plazmowy. To silnie zjonizowany gaz, który przemieszcza się z dyszy plazmowej z prędkością bliską prędkości dźwięku. Natomiast temperatura wiązki plazmy może osiągnąć wartość ok. 10 000 – 30 000 K. Wysoka temperatura i bardzo duża prędkość powodują topienie ciętego metalu.
Ten rodzaj obróbki charakteryzuje się dużą wydajnością, dobrą jakością powierzchni cięcia, a także może okazać się bardziej opłacalny pod względem kosztów eksploatacji. Natomiast do mankamentów cięcia plazmą trzeba zaliczyć dużą ilość gazów i dymów, które uwalniają się w trakcie procesu obróbki oraz wysokie natężenie hałasu.
Poprzez tę metodę jesteśmy w stanie dokonać cięcia blach, rur czy kształtowników. Jak możecie zobaczyć w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce” cięcie plazmowe jest także wykorzystywane w zakładzie firmy Kimla – producenta laserów światłowodowych. Podczas produkcji tych urządzeń cięcie plazmą służy do utworzenia otworów konstrukcyjnych i technologicznych.
Dodaj komentarz