Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #45: Cięcie plazmowe

Plazma to zjonizowana materia, która stanem przypomina gaz. Jednak ze względu na wysoką jonizację cząstek można ją nazwać czwartym stanem skupienia. Specyficzne właściwości plazmy powodują również, że może przydać się w niejednym zakładzie produkcyjnym. Dlaczego?

Cięcie plazmowe ręczne

Cięcie plazmowe ręczne

Cięcie plazmowe może być wykorzystywane do cięcia wszystkich materiałów, które przewodzą prąd, jak np. stal nierdzewna, miedź oraz aluminium. Ręczne metody cięcia plazmą są w stanie rozciąć blachę do 75 mm, a zaawansowane systemy mogą obrobić materiał do grubości 150 mm.

Do procesu cięcia plazomowego wykorzystywany jest łuk plazmowy. To silnie zjonizowany gaz, który przemieszcza się z dyszy plazmowej z prędkością bliską prędkości dźwięku. Natomiast temperatura wiązki plazmy może osiągnąć wartość ok. 10 000 – 30 000 K. Wysoka temperatura i bardzo duża prędkość powodują topienie ciętego metalu.

Ten rodzaj obróbki charakteryzuje się dużą wydajnością, dobrą jakością powierzchni cięcia, a także może okazać się bardziej opłacalny pod względem kosztów eksploatacji. Natomiast do mankamentów cięcia plazmą trzeba zaliczyć dużą ilość gazów i dymów, które uwalniają się w trakcie procesu obróbki oraz wysokie natężenie hałasu.

Poprzez tę metodę jesteśmy w stanie dokonać cięcia blach, rur czy kształtowników. Jak możecie zobaczyć w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce” cięcie plazmowe jest także wykorzystywane w zakładzie firmy Kimla – producenta laserów światłowodowych. Podczas produkcji tych urządzeń cięcie plazmą służy do utworzenia otworów konstrukcyjnych i technologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *