Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #5. Różne zastosowania laminatu

Dzisiaj w słowniku przemysłowym kilka słów o laminatach. W jakich dziedzinach przemysłu są stosowane? U góry strony przypominamy także odcinek programu „Fabryki w Polsce”, w którym przedstawiliśmy proces budowy jachtów. W nim także istotną rolę odegrały laminaty.

Laminat to wielowarstwowy kompozyt powstały z połączenia materiałów o różnych właściwościach fizycznych. Składa się on z tzw. zbrojenia, czyli materiału wzmacniającego, który jest układany w formie warstw. Pomiędzy zbrojeniem znajduje się lepiszcze.

Ten rodzaj materiału najczęściej wytwarza się poprzez nasączanie żywicą kolejnych warstw nośnika, które następnie są ściskane i utwardzane.

Laminaty stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu. Pełnią istotną funkcję w przemyśle budowlanym, meblarskim czy szklarskim. Laminaty są wykorzystywane przy produkcji blatów, podłóg czy elewacji budynków. Jak zobaczycie na filmie stosuje się je także przy produkcji jachtów.

Dlaczego producenci korzystają z laminatów? Mają one wysoką wytrzymałość mechaniczną, są także odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto ten rodzaj materiału charakteryzuje się twardą powierzchnią, jest odporny na zabrudzenia i środki chemiczne. Warto również dodać, że laminaty to materiały trudnopalne.

Możemy wyróżnić różne rodzaje laminatów. Jedne z najbardziej popularnych to te, wykorzystywane do produkcji paneli podłogowych. Trzeba także wspomnieć o laminaty świecących (do wystroju wnętrz), laminatach wykorzystywanych jako materiały elektroizolacyjne czy przy elewacji budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *