Aktualności

Jaka cena za bezpieczeństwo dostaw? 15 listopada rozpocznie się pierwsza w Polsce aukcja mocy

Magazynowanie energii – to jeden z podstawowych problemów polskiej energetyki. Jednym z narzędzi, które ma zagwarantować stabilne dostawy mocy jest utworzenie rynku mocy. Sejm w grudniu ubiegłego roku uchwalił ustawę, która rozpocznie ten proces. Jutro (15 listopada) rozpocznie się pierwsza aukcja. Jak będzie funkcjonował rynek mocy?

– Dotychczas w Polsce funkcjonował jednotowarowy rynek energii elektrycznej. Towarem, który podlegał transakcjom kupna i sprzedaży, była wytworzona energia elektryczna. Natomiast ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy wprowadziła dwutowarowy rynek energii. Oznacza to, że handlować będzie można również mocą dyspozycyjną, czyli gotowością do dostarczania mocy – mówi dla Portalu Fabryki w Polsce Beata Jarosz Dziekanowska z Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Jak w praktyce będzie to wyglądać? Potencjalni dostawcy mocy będą mogli zgłaszać swoje oferty na specjalnych aukcjach, organizowanych przez PSE (operatora systemu przesyłowego) na pięć lat (aukcja główna) oraz rok (aukcja dodatkowa) przed okresem dostaw. Jednostki, które wygrają aukcję będą zobligowane do pozostawania w gotowości, by w określonych godzinach dostarczyć energię.

Pierwsza licytacja rozpocznie się jutro – 15 listopada 2018 roku o godzinie 8:00. Będzie dotyczyć zagwarantowania dostaw na 2021 rok. Zgodnie z rozporządzeniem ministra energii zapotrzebowanie na moc w tej aukcji to 22 732 MW. Cena maksymalna, która będzie ceną wywoławczą w I rundzie aukcji wynosi 327,80 zł/kW za rok.

– Dzięki takiemu rozwiązaniu dostawcy mocy (wytwórcy oraz aktywni odbiorcy) pozyskają dodatkowe środki, które mogą przeznaczyć na inwestycje – przedstawia Jarosz-Dziekanowska i dodaje: – Spodziewamy się, że skutkiem wprowadzenia rynku mocy będzie stworzenie zachęt do inwestowania w sterowalne źródła wytwórcze, co przełoży się na budowę nowych oraz modernizację istniejących jednostek.

Niestety, jedną z konsekwencji funkcjonowania rynku mocy będzie zwiększona opłata za dostarczanie energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *