System Grundfos. Fot. gdynia.pl

System Grundfos. Fot. gdynia.pl

Technologie

Sztuczna inteligencja zarządza dostawami ciepła w Gdyni

W ostatnim czasie co raz częściej toczy się dyskusja na temat sztucznej inteligencji i jej roli w naszym życiu. Ta technologia pomaga już m.in. w oszczędzaniu wody czy zapobiega awariom w elektrociepłowni. Kilka dni temu Miasto Gdynia poinformowało o uruchomieniu innowacyjnego projektu – sztuczna inteligencja będzie zarządzała dostawami ciepła do jednej z dzielnic.

Instalacja nowoczesnej technologii to wspólna inicjatywa gdyńskiego samorządu, Opec Gdynia oraz firmy Grundfos. To właśnie urządzenie ostatniego z podmiotów zostało uruchomione w gdyńskiej dzielnicy – Karwiny.

System Grundfos. Fot. gdynia.pl

System Grundfos. Fot. gdynia.pl

Technologia ma przede wszystkim zwiększyć efektywność sieci. Sztuczna inteligencja będzie w stanie na bieżąco optymalizować i ustawiać urządzenie, żeby prędkość, ciśnienie i temperatura wody zapewniały minimum zużycia energii dla maksimum efektu ciepła. O tym, w jaki sposób będzie funkcjonować technologia opowiedział Wojciech Folejewski, prezes Opec Gdynia:

– Robimy obieg zamknięty na dzielnicy ciepła już raz dostarczonego. W związku z tym energia w podgrzanej wodzie, która już trafiła na Karwiny, nie wraca z grzejników bezpośrednio do źródła do elektrociepłowni, żeby być ponownie pogrzana, pokonując kilometry i setki metrów wysokości, tylko jest zatrzymywana na osiedlu w obiegu zamkniętym i w tym obiegu wykorzystywana wielokrotnie. Daje to bardzo dużą oszczędność energii i pozwala cały czas zapewniać wystarczającą ilość energii dla utrzymania ciepła w mieszkaniach – wyjaśnia Wojciech Folejewski.

Wiele wskazuje, że już teraz technologia spełnia swoje zadania. Tak o tym pisali przedstawiciele miasta Gdynia w komunikacie prasowym:

– Dzięki inteligentnej kontroli i redukcji temperatury już teraz faktem staje się zmniejszenie strat ciepła, a także obniżenie temperatury w sieci ciepłowniczej – z zachowaniem komfortu cieplnego odbiorców. Ponadto działania te pozwalają na skuteczną redukcję emisji dwutlenku węgla i jednocześnie stanowią realizację jednego z kluczowych założeń polityki klimatycznej Miasta Gdyni informują przedstawiciele gdyńskiego samorządu.

Sztuczna inteligencja firmy Grundfos sprawdziła się już w duńskich miastach. Możliwe, że już wkrótce zostanie uruchomione w kolejnych polskich ośrodkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *