Autobusy Ursusa. Fot. Ursus

Autobusy Ursusa. Fot. Ursus

Aktualności

Ursus otrzyma 3 mld zł na opracowanie „narodowego autobusu elektrycznego”

Spółka Ursus jest znana przed wszystkim z produkcji maszyn i urządzeń rolniczych. Jednak w ostatnim czasie Ursus Bus (spółka zależna) rozwija także produkcję pojazdów do transportu miejskiego. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Ursus wygrał konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie narodowego autobusu elektrycznego.

Spółka Ursus Bus dostarczyła już trolejbusy czy autobusy elektryczne i hybrydowe do kilku polskich miast (np. do Zielonej Góry). Łącznie firma sprzedała ok. 100 pojazdów transportu miejskiego do sześciu miast.

W przetargu głównymi konkurentami byli Autosan i Politechnika Śląska. NCBR podjęła decyzję, że to Ursus otrzyma 3 miliardy złotych na przeprowadzenie badań w opracowaniu polskiego autobusu elektrycznego.

Badania będą składać się z trzech etapów. Spółka z Lublina podjęła się opracowania dokumentacji 12 metrowego pojazdu. Następnie Ursus sporządzi prototyp pojazdu oraz opracuje typoszereg prototypu – 10,12 i 18 metrowego autobusu. Ostatni etap powinien zakończyć się 2023 roku.

NCBR będzie oceniał poszczególne fazy działań. Dopiero wtedy będzie mogła rozpocząć się etap produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *