Autobusy Ursusa. Fot. Ursus

Autobusy Ursusa. Fot. Ursus

Aktualności

Ursus otrzyma 3 mld zł na opracowanie „narodowego autobusu elektrycznego”

Spółka Ursus jest znana przed wszystkim z produkcji maszyn i urządzeń rolniczych. Jednak w ostatnim czasie Ursus Bus (spółka zależna) rozwija także produkcję pojazdów do transportu miejskiego. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Ursus wygrał konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie narodowego autobusu elektrycznego.

Spółka Ursus Bus dostarczyła już trolejbusy czy autobusy elektryczne i hybrydowe do kilku polskich miast (np. do Zielonej Góry). Łącznie firma sprzedała ok. 100 pojazdów transportu miejskiego do sześciu miast.

W przetargu głównymi konkurentami byli Autosan i Politechnika Śląska. NCBR podjęła decyzję, że to Ursus otrzyma 3 miliardy złotych na przeprowadzenie badań w opracowaniu polskiego autobusu elektrycznego.

Badania będą składać się z trzech etapów. Spółka z Lublina podjęła się opracowania dokumentacji 12 metrowego pojazdu. Następnie Ursus sporządzi prototyp pojazdu oraz opracuje typoszereg prototypu – 10,12 i 18 metrowego autobusu. Ostatni etap powinien zakończyć się 2023 roku.

NCBR będzie oceniał poszczególne fazy działań. Dopiero wtedy będzie mogła rozpocząć się etap produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *