Aktualności

Nie tylko Izera. Polscy inżynierowie stworzyli inny samochód elektryczny

W ostatnim czasie dużo się mówi o Izerze – koncepcji polskiego samochodu elektrycznego. To wielomiliardowa inwestycja, która jest jeszcze w dalekiej fazie realizacji. Zarazem w przestrzeni medialnej pomijany jest inny ciekawy projekt – eVanPL ze Zgorzelca.

evanPL to projekt małej rodzinnej firmy – Innovation AG. Koncepcja samochodu powstała w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W przedsięwzięciu zgłaszano rozwiązania samochodu dostawczego o ładowności 1 tony.

Najpierw powstała platforma będąca fundamentem pojazdu. Pracownicy evanPL samodzielnie opracowali podwozie, zawieszenie oraz układ hamulcowy, napędowy i kierowniczy. Co warte podkreślenia projekt jest całkowicie dziełem polskich inżynierów. W samochodzie zainstalowano najnowocześniejsze technologie, które zwiększają efektywność pojazdu, a także mają wpływ na komfort jazdy. Bateria samochodu pozwala przejechać 350-400 kilometrów bez konieczności ładowania.

evanPL to pojazd, który nie tylko jeździ. Wkrótce powinny zostać zakończone badania homologacyjne wymagane przez NCBiR. W zasadzie „elektryk” jest gotowy do produkcji seryjnej. Na jakim etapie znajduje się przedsięwzięcie firmy ze Zgorzelca? Jak czytamy na portalu Motoryzacja Interia polska spółka nie ma ambicji samodzielnej produkcji swojego pojazdu. Innovation AG poszukuje inwestorów. EvanPL zaciekawił przedsiębiorców z Arabii Saudyjskiej i krajów afrykańskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *