Aktualności

Wzrośnie popularność samochodów hybrydowych? Toyota rozpoczęła w Polsce ważną inwestycję

Japońska grupa w swojej fabryce w Wałbrzychu (TMMP) otworzyła produkcję przekładni do napędu hybrydowego. Co to oznacza? Zakład w Polsce będzie pierwszym -oprócz azjatyckiego– producentem kompontentów do układu hybrydowego Toyoty.

Przekładnia to kluczowy element napędu hybrydowego. Ta część będzie montowana w Corolli Hybrid oraz C-HR Hybrid.

– W 2000 roku, wraz z premierą pierwszego modelu hybrydowego, postawiliśmy pierwszy krok na drodze do elektryfikacji samochodów w Europie. Obecnie prawie co drugi samochód opuszczający nasze salony to auto hybrydowe, a sprzedaż hybryd nieustannie rośnie. Technologia hybrydowa to nasz główny wyróżnik. – powiedział prezydent i CEO Toyota Motor Europe dr Johan van Zyl. Koncern ma w planach do 2030 roku sprzedać 5,5 miliona zelektryfikowanych samochodów (w tym milion bezemisyjnych).

Przedstawiciele japońskiego koncernu nie ukrywają, że w ten sposób chcą się przyczynić do rozwoju elektromobilności i popularyzacji samochodów proekologicznych. Toyota – powołując się nad badania naukowe – zapewnia, że nowoczesne napędy hybrydowe zapewniają samochodom pokonywanie ponad 50% dystansu w mieście przy użyciu silnika elektrycznego. – Biorąc pod uwagę realia rynkowe dotyczące samochodów elektrycznych, tj. bariery zasięgu, infrastruktury i czasu ładowania, a przede wszystkim ceny – hybrydy będą stanowiły w najbliższych latach realną i dostępną alternatywę dla samochodów z napędem konwencjonalnym. Samochody hybrydowe to doskonały kompromis pozwalający na istotne zmniejszenie emisji tlenków azotu i cząstek stałych, zmniejszając ryzyko zachorowalności m.in. na choroby płuc” – powiedział Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

Toyota posiada dwa zakłady na Dolnym Śląsku. Fabryka w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe i dieslowe, natomiast ta w Wałbrzychu – napędy hybrydowe, 1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów.

Uruchomienie nowej linii produkcyjnej kosztowało 288 mln zł. Do 2020 roku w wałbrzyskiej fabryce zatrudnienie ma znaleźć 600 nowych pracowników (obecnie pracuje tam 2500 osób).

fot. Toyota Motor Poland

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *