Laboratorium

Laboratorium

Aktualności

Połączenie świata nauki, badań i biznesu. Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty już otwarte

46 sal laboratoryjnych i hala półtechnik. To tutaj naukowcy Grupy Azoty będą prowadzić badania nad nowoczesnymi produktami nawozowymi oraz wyrobami proekologicznymi.

W uroczystości inauguracji Centrum Badawczo-Rozwojego w Tarnowie wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który nie krył podziwu dla nowej inwestycji: – To ogromna radość, że polskie firmy tworzą takie centra jak to: nowoczesne, innowacyjne i wspierające rozwój polskich produktów przyszłości. Oby działania w kierunku innowacyjnej, współczesnej polskiej chemii doprowadziły nas do rozwoju polskiego przemysłu chemicznego XXI wieku, który będzie produkował, badał oraz wytwarzał najbardziej innowacyjne chemiczne produkty na świecie – mówił Prezes Rady Ministrów.

Jak wygląda struktura tarnowskiego centrum badawczego? Naukowcy będą realizować swoje badania w 29-ciu salach laboratoryjnych produktów nieorganicznych oraz w 17-tu laboratoriach produktów organicznych. W ramach Centrum będzie funkcjonować także hala półtechnik – to tutaj pracownicy przetestują technologie i rozwiązania, wcześniej opracowywane w laboratoriach. – Technologie i procesy, które zostaną wdrożone w skali półtechnicznej, mają pozwolić w nieodległym czasie na dywersyfikację produktową Grupy Azoty w kierunku wysokomarżowych, niskotonażowych produktów – czytamy w komunikacie Grupy Azoty.

Grupa Azoty chce do Tarnowa przyciągać naukowców- wynalazców, którzy będą mogli opracowywać tu innowacyjne rozwiązania chemiczne. Zwróciła uwagę na to uwagę Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz: -Grupa Azoty skompletowała zespół, który tworzą znakomici profesjonaliści, w tym liczne grono osób posiadających stopnie naukowe, pracujących wcześniej lub współpracujących z najlepszymi uczelniami w kraju.

Grupa Azoty to lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

– Konsolidacja w ramach Grupy Azoty przynosi korzyści w wielu obszarach, również w zakresie badań, rozwoju i innowacji. Dlatego również i w tym aspekcie działamy organicznie, prowadząc projekty zarówno na poziomie korporacyjnym, jak i w poszczególnych spółkach. Aktualnie w całej Grupie kapitałowej prowadzimy 66 projektów badawczych i 26 projektów rozwojowych, z czego prawie 40% realizowanych jest właśnie w Tarnowie – zauważył prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *