Fabryki w Polsce

Jak działa zamknięty obieg opakowań tekturowych? [VIDEO]

W supermarketach często możecie spotkać się z kartonami na produkty. Te opakowania mogą mieć „drugie życie”. Zapraszamy Was na długą podróż z recyklingiem opakowań tekturowych, gdzie zobaczycie m.in. makulaturownię oraz maszynę papierniczą.

Ten proces przedstawiamy Wam na przykładzie współpracy sklepów marki Biedronka oraz firmy Mondi, która zajmuje się obróbką opakowań tekturowych z supermarketów Biedronki.

Zużyte opakowania trafiają do ogromnych składów makulatury w firmie Mondi. Rocznie gromadzi się tu nawet 1 mln ton surowca.

Następnie papier trafia do rozwłókniania aż do zawiesiny. Po usunięciu zanieczyszczeń produkt jest dzielony na frakcję krótkowłóknistą i długowłóknistą. W zakładach Mondi cały czas pracuje także sterownia. To miejsce, które stale nadzoruje proces obróbki.

Jednym z najważniejszych urządzeń w obiekcie Mondi w Świeciu jest maszyna papiernicza. Formowanie, prasowanie, suszenie, wzmacnianie – takie procesy zachodzą w ogromnym urządzeniu. Każdego roku wytwarza ono 0,5 mln ton papieru.

Po tych wszystkich działaniach można przystąpić do produkcji nowych opakowań. Tekturnica to urządzenie, które odpowiada za wytworzenie nowej tektury. Szerzej o tej maszynie przeczytacie TUTAJ. Jeszcze tylko sezonowanie, wycinanie wykroju płaskiego i opakowania mogą ponownie spełniać swoją rolę w sklepach Biedronki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *