Fabryki w Polsce

Jak przebiega recykling i segregowanie odpadów z restauracji McDonald’s?

Jeśli byliście gośćmi McDonald’s to z pewnością zwróciliście uwagę, jak duże znaczenie ta sieć przykłada do segregowania śmieci. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Po przeprowadzeniu recyklingu zużyte papiery mogą być ponownie wykorzystane. Jak to się dzieje?

Wszystko zaczyna się od wyciągnięcia papierowych pozostałości z koszy, które znajdują się w restauracji. Pracownik McDonald’s po odebraniu śmieci zanosi je do kompaktora, gdzie materiały są zgniatane.

Takie produkty są poddawane recyklingowi. Fot. Pixabay

Takie produkty są poddawane recyklingowi. Fot. Pixabay

Następnie sprasowane papiery trafiają do zakładu Miklan-Ryza w Toruniu. Po przywiezieniu makulatura trafia do hydropulpera, który rozdrabnia i rozwłóknia papier zmieszany z wodą. Tak tworzy się masa papiernicza. Więcej o różnych zadaniach hydropulpera przeczytacie w jednym z wydań naszego słownika przemysłowego.

W kolejnych etapach recyklingu produktów z McDonalda następuje suszenie, ozonowanie i dezynfekcja materiałów. Dalej pokażemy Wam urządzenie do produkcji materiałów higienicznych, bowiem z przetworzonej masy papierniczej powstaną papier toaletowy i ręczniki papierowe. Jaki proces zachodzi na stole sitowym? Jaka jest rola cylindra dosuszającego? Tego dowiecie się z naszego programu.

Wyprodukowany papier jest zwijany, przewijany i cięty na rolki. Nieco inaczej wygląda produkcja papierowych ręczników.

Każdego miesiąca do zakładu Miklan-Ryza trafia 500 ton makulatury zebranej z restauracji McDonald’s w całej Polsce. Dzięki procesom, które przedstawiamy Wam w programie „Fabryki w Polsce”, do restauracji trafia z powrotem 150 ton nowych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *