Słownik przemysłowy

Słownik Przemysłowy #99: Tekturnica

Jeden długi stół składający się z różnych instalacji. Znajdują się tam zarówno sklejarki, przekrawacze, jak i sekcja grzewczo-susząca. To maszyna niezbędna do produkcji tektury falistej, która sprawdza się w różnych branżach przemysłu.

Tekturnica – bo o niej mowa – to maszyna, które może mierzyć nawet 150 metrów. Składa się z kilku podzespołów ściśle ze sobą współpracujących.

Urządzenie dzieli się na dwie części – mokrą i suchą.

Sekcja mokra

Produkcja tektury falistej rozpoczyna się w części mokrej. Pierwszym urządzeniem wykorzystywanym w tym procesie jest sklejarka pojedyncza. To narzędzie odpowiada za połączenie dwóch arkuszy papieru. Następnie materiał przechodzi przez walce ryflowane, gdzie zostanie on trwale odkształcony i na tekturze powstaną charakterystyczne fale.

Kolejnym krokiem na mokrej części tekturnicy, które należy wykonać to nałożenie kleju oraz naklejenie drugiej warstwy papieru.

Co się dzieje w części suchej?

W suchej części tekturnicy bardzo ważna rolę odgrywa stół grzewczo-suszący. W tym miejscu następuje łączenie warstw oraz utrwalenie spoiny klejowej.

Tekturnica posiada także noże poprzeczne i przekrawacze, gdzie tektura jest cięta na odpowiednie rozmiary. Na tej linii materiał może być także bigowany, co ma ułatwić zginanie tektury.

Jeśli chcecie zobaczyć jaką rolę w praktyce spełnia tekturnica, to zobaczcie odcinek naszego programu z fabryki Mondi Siemet. To producent opakowań z tektury falistej, tekturnica w tym zakładzie stanowi kluczowe urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *