Ładowanie telefonu komórkowego. Fot. Pixabay

Ładowanie telefonu komórkowego. Fot. PIxabay

Technologie

Polscy naukowcy opracowali wytrzymałą i odporną baterię do telefonów

Niejednego z nas może irytować częste i długie ładowanie telefonów komórkowych. Jednak już wkrótce rewolucyjna technologia może to zmienić. Pełne naładowanie baterii w zaledwie kilka minut? To jest możliwe i to dzięki polskim inżynierom!

Naukowcy z rzeszowskiej firmy The Batteries opracowali i opatentowali metodę produkcji baterii cienkowarstwowych. Dlaczego ona może charakteryzować się lepszymi właściwościami? Dzisiaj najczęściej w telefonach stosowane są baterie litowo-jonowe. Zawierają one wiele dodatkowych materiałów (tzw. wypełniaczy), przez co zmniejsza się gęstość energetyczna akumulatora.

Natomiast w ramach technologii cienkowarstwowej materiał zostaje osadzony w postaci krystalicznej, dzięki czemu nie trzeba korzystać z  dodatkowych substancji. Co więcej w tym przypadku gęstość energetyczna materiału jest podwojona.

Wytrzymała, szybka i odporna

Bateria opracowana przez The Batteries. Fot. thebatteries.tech

Bateria opracowana przez The Batteries. Fot. thebatteries.tech

Technologia cienkowarstwowa, którą opracowali inżynierowie z Rzeszowa może przynieść szereg korzyści. Przede wszystkim zwiększy się żywotność akumulatora. Nowoczesna bateria ładowana raz dziennie będzie mogła funkcjonować nawet przez 68 lat.

Zdecydowanie zwiększy się także szybkość ładowania. Bateria zostanie w pełni naładowana w zaledwie 8 minut.

Produkt The Batteries będzie także charakteryzować się odpornością na wahania temperatur. Bateria cienkowarstwowa wytrzyma w warunkach od –40 do 170 stopni Celsjusza.

Już niedługo rzeszowska firma zamierza uruchomić pilotażową produkcję innowacyjnych baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *