W programie „Fabryki w Polsce” pokazywaliśmy już procesy produkcji w hucie stali, szkła czy kopalni wapienia. Tym razem, postanowiliśmy zaznajomić naszych widzów z kulisami wydobycia miedzi, srebra i złota. Jesteście chętni na wspólną przejażdżkę 910 metrów pod ziemią? Oprowadzą nas tam lubińscy górnicy KGHM.
W jaki sposób prowadzone są prace wiertnicze nad wydobyciem miedzi? Jakie procesy zachodzą w dziale młynowni i flotacji? Co znajdowało się na terenach kopalni z Lubina 270 milionów lat temu? Na wszystkie pytania związane z produkcją w lubińskiej kopalni odpowiadamy w naszym programie.
Początki
Kombinat Górniczo Hutniczy Miedzi został oficjalnie utworzony 1 maja 1961 r. Jego celem była budowa kopalń, zakładów wzbogacania rudy, hut miedzi oraz budowa zakładów pomocniczych i zaplecza socjalnego.
– Podstawowy problem jaki stanął przed budowniczymi Zagłębia Miedziowego, związany był z głębieniem szybów. Do roku 1960 nie prowadzono w Polsce robót szybowych w tak trudnych warunkach silnie zawodnionego górotworu. Udostępnienie złoża rud miedzi wymagało użycia metody mrożenia górotworu, co w tamtych czasach było niezwykle trudne – możemy przeczytać na stronie KGHM.
W ramach KGHM funkcjonowały zakłady górnicze „Lubin”, „Polkowice”, huta miedzi „Głogów”, a od 1974 roku kopalnia „Rudna” – największa kopalnia KGHM.
Nowa rzeczywistość
Spółka podkreśla, że okres transformacji ekonomicznej został w Lubinie prawidłowo przeprowadzony i od 1991 r. KGHM stał się jednoosobową Spółką Skarbu Państwa. Warto choćby zauważyć, że w 1994 r. uruchomiono Wydział Metali Szlachetnych. Wydział ten produkuje srebro rafinowane, złoto, szlam palladowo-platynowy oraz selen.
Najnowsza Historia KGHM to opowieść na osobny artykuł. Musimy jednak wspomnieć, że spółka jest także obecna poza Polską, a nawet poza Europą. 22,7 milonów ton – tyle stanowią światowe zasoby rudy miedzi, kontrolowane przez KGHM.
Polska Miedź posiada zakłady produkcyjne w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Podajmy jeden przykład. W 2012 roku KGHM przejął kanadyjską spółkę górniczą Quadra FNX, do której należała kopalnia Sierra Gorda w Chile. Trzeba zauważyć, że kontrakt przejęcia to obecnie największa inwestycja zagraniczna w historii Polski!
W Polsce KGHM posiada zakłady górnicze w Lubinie, Rudnej (okolice Lubina), Polkowicach, Sieroszowicach oraz huty miedzi w Głogowie, Legnicy oraz w Rudnej.
Na całym świecie lubińskie przedsiębiorstwo zatrudnia 34 tysięcy osób.
Dodaj komentarz