Odzyskiwanie materiałów przyczynia się np. do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. Chodzi także o wykorzystanie odzyskanych surowców do dalszej produkcji. Takie też są cele grupy LOTOS, która testuje nową instalację odzyskiwania oparów.
Nowa instalacja odzysku oparów (VRU) została utworzona na terenie gdańskiej rafinerii. Aparaturę zaprojektowano tak, by mogła funkcjonować w bliskiej współpracy z nowym nalewakiem bramowym.
– W ramach projektu wykonano także układ, który umożliwia przekierowywanie oparów pochodzących ze wszystkich nalewaków Grupy LOTOS oraz pomiędzy obiema instalacjami VRU, czyli nowobudowaną 4070 oraz istniejącą 4060 – informują przedstawiciele Lotosu.
Co wchodzi w skład aparatury?
Jak informuje Lotos, instalacja zawiera dwa podstawowe aparaty, które są wypełnione węglem aktywnym. W skład urządzenia wchodzą również dwa naprzemiennie działające absorbery, cztery pompy próżniowe i dwie pompy wirowe. W ramach projektu powstała także pompownia reformatu.
Instalacja VRU jest oparta o trzy zjawiska. Pierwszą z nich jest adsorpcja, czyli proces wiązania cząsteczek na powierzchni. Chodzi także o absorpcję – wchłanianie jednej substancji przez inną na całej powierzchni oraz desorpcję, polegającą na uwalnianiu cząsteczek z powierzchni lub z masy.
Profity
Warto również wspomnieć o korzyściach nowej aparatury. Dzięki instalacji VRU nalew cystern będzie w pełni zamknięty, co będzie miały istotny wpływ na środowisko naturalne. Co więcej, odzyskane opary węglowodorów będą wykorzystane do produkcji benzyny.
Budowa instalacji rozpoczęła się rok temu i pomimo trwającej pandemii udało się ją zakończyć zgodnie z planem.
**
O wielu korzyściach z odzyskiwania surowców możecie dowiedzieć się z naszego programu „Fabryki w Polsce”. Warto zaglądnąć do odcinka „Jak wygląda recykling lodówek?” czy „Jak powstaje granulat z opon?”
Dodaj komentarz