Fabryki w Polsce

Jak wygląda recykling lodówek? [VIDEO]

Rtęć, ołów, brom. Takie niebezpieczne dla naszego organizmu substancje może zawierać zużyty sprzęt elektroniczny. Skoro jest on niepotrzebny i szkodliwy, warto go oddać do punktu selektywnej zbiórki, z którego następnie zostanie przekazany do zakładu przetwarzania. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co się dzieje z zużytym sprzętem zobaczcie najnowszy odcinek „Fabryk w Polsce”. Jesteśmy z kamerą w zakładzie Elektro Recykling w Nowym Tomyślu, gdzie w ciągu godziny odzyskiwanych jest 7,5 tony surowców wtórnych!

W programie pokażemy pełen proces przetwarzania zużytej lodówki. Jak możecie zobaczyć w filmie, zanim dojdzie do zasadniczej obróbki – sprzęt musi zostać odpowiednio posortowany. Bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie zużytego sprzętu np. poprzez odessanie resztek gazu. Istotnym miejscem zakładu jest także laboratorium, które nadzoruje jakość odzyskiwanych surowców.

Elektroodpady

W zakładzie Elektro Recykling przetwarzane są rozmaite elektroodpady. Warto w pełni zdefiniować to pojęcie. Elektroodpady to zużyte, zepsute, wybrakowane, niesprawne, zniszczone, wyeksploatowane, a bardzo często po prostu niepotrzebne urządzenia elektroniczne.

Możemy wyróżnić kilka kategorii tych urządzeń. Pierwszym z rodzajów jest sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury, czyli wszelkiego typu chłodziarki, zamrażarki, sprzęty klimatyzacyjny, ale także np. pompy ciepła. W skład elektroodpadów wchodzą także ekrany, monitory, telewizory czy lampy. Osobnymi kategoriami są sprzęty wielkogabarytowe (m.in. pralki, kuchenki, piekarniki elektryczne), sprzęty małogabarytowe (np. odkurzacze, czajniki elektryczne, żelazka) oraz małogabarytowe sprzęty informatyczne (np. drukarki czy telefony komórkowe).

Te wszystkie urządzenia można oddać do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które następnie zostaną przekazane do takich zakładów jak Elektro Recykling.

Odpowiednie technologie

W zakładzie z Nowego Tomyśla pracuje wiele urządzeń. Znajdują się tu linie: sortowania wstępnego, przetwarzania sprzętu chłodniczego, przetwarzania wielkogabarytowych urządzeń, demontażu ekranów oraz recyklingu tworzyw.

– Technologie zastosowane w naszym zakładzie spełniają wszystkie normy środowiskowe, a dzięki optymalnemu zestawieniu maszyn i urządzeń udało nam się osiągnąć równowagę pomiędzy wydajnością a ekonomią procesów – informuje firma na swojej stronie internetowej.

Firma Elektro Recykling istnieje od 2001 roku, a od 2005 r. prowadzi działalność jako zakład przetwarzania zużytego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *