Grupa Azoty

Grupa Azoty

Technologie

Kolejna inwestycja w odzyskiwanie surowców.  Azoty tworzą węzeł recyklingu

Firmy z różnych branż przemysłu coraz chętniej angażują się w tworzenie linii recyklingowych. W odcinkach naszego programu pokazaliśmy Wam procesy ponownego przetworzenia m.in. tonerów do drukarek, katalizatorów, a nawet lodówek. Tym razem w instalacje recyklingowe postanowiła zainwestować Grupa Azoty.

Spółka Azoty Compounding, która wchodzi w skład Grupy Azoty, może poszczycić się dwoma ważnymi projektami. W Tarnowie powstała nowa hala produkcyjno-magazynowa. Co istotne w tym obiekcie zamontowano urządzenia węzła recyklingu.

Instalacje pozwolą na rozdrobnienie, a następnie ponowne przetworzenie surowców pochodzących z instalacji produkcji poliamidu naturalnego oraz polipropylenu. W tym celu w nowym zakładzie Azotów uruchomiono nowoczesne urządzenia rozdrabniające – kruszarki, młyny oraz przesiewacze. Recyklingowy węzeł jest w stanie przetworzyć 2 tony produktów w ciągu godziny.

Obrobione produkty zostaną wykorzystane do produkcji surowców tworzyw modyfikowanych PIR (Post Industrial Recycled).

– Grupa Azoty konsekwentnie dąży do tego, aby jak najwięcej produkowanych tworzyw uczestniczyło w procesie recyklingu, dzięki któremu trafiają do ponownego wykorzystania. Budowa węzła recyklingu, przygotowanie infrastruktury pod rozbudowę oraz uruchamianie instalacji fotowoltaicznej to kolejne działania, jakie podejmujemy w celu dostosowania produkcji do aktualnych wymagań GOZ oraz oczekiwań naszych klientów – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Koszt inwestycji to 5 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *