Trawienie metali to proces, w którym z metalu usuwane są przebarwienia, tlenki oraz zanieczyszczenia Dzięki temu produkt staje się bardziej odporny na korozję, która może doprowadzić do niszczenia metalu. Co więcej, poprzez trawienie polepsza się także estetyka obrabianego materiału.
Inwestycja w Nowej Hucie
O tym, że wytrawianie metali to bardzo istotny proces wiedzą z pewnością władze ArcelorMittal Poland, jednego z największych producentów stali w Polsce.
Kilkanaście dni temu spółka zakończyła modernizację linii do wytrawiania blachy. Inwestycja została przeprowadzona na terenie zakładu firmy w krakowskiej Nowej Hucie. Jej koszt to 8 mln zł.
Wytrawianie blachy odbywa się poprzez użycie roztworu kwasu solnego.
– Kwas solny wykorzystywany do oczyszczania blach krąży w szczelnym obiegu zamkniętym. Zużyty roztwór trafia do stacji regeneracji, gdzie przywracane są jego właściwości, tak, byśmy mogli go ponownie użyć – tłumaczy Wojciech Koszuta, dyrektor zarządzający Jakości i Oddziału Wyrobów Płaskich w ArcelorMittal Poland.
Skomplikowana modernizacja
Co się zmieniło w wyniku modernizacji linii? Nastąpiła m.in. wymiana zbiorników w stacji regeneracji kwasu solnego, co jak podkreślają przedstawiciele ArcelorMittal, było trudnym zadaniem.
– By umieścić w hali te zbiorniki, czyli kolumny o wysokości kilkunastu metrów, trzeba było wcześniej przebudować dach i zamontować specjalne otwierane pokrywy. Sam proces produkcji kolumn był nietypowy, bo w związku z tym, że nie mogły być stalowe, zastosowano technologię ich wytwarzania metodą podobną do tej używanej przy budowie kadłubów jachtów żaglowych. Mata szklana, nasączona specjalną żywicą, nakładana jest warstwami na formę – informuje ArcelorMittal Poland w komunikacie prasowym.
Dzięki procesowi wytrawiania, blachy z zakładu ArcelorMittal będą mogły być wykorzystane przy produkcji różnych materiałów. Chodzi o np. lodówki i zmywarki, ale także butle gazowe czy felgi samochodowe.
Dodaj komentarz