Technologie

Z czego można wykonać kładkę? Nietypowa budowla w Szprotawie

„Wszystko, co jesteś sobie w stanie wyobrazić, jest prawdziwe” (Pablo Picasso). Takim założeniem mogli kierować się autorzy unikalnej konstrukcji w zachodniej Polsce. Za kilka tygodni powstanie tu kładka z bardzo nietypowego elementu.

Szprotawa to 10-tysięczne miasto położone w województwie lubuskim. Przez miasto przepływa rzeka o tej samej nazwie – Szprotawa. Aby umożliwić mieszkańcom przejście, powstanie kładka piesza i rowerowa z oryginalnego materiału.

Z czego zostanie zbudowana kładka?

Kładka w Szprotawie. Fot. Facebook UM Szprotawa

Kładka w Szprotawie. Fot. Facebook UM Szprotawa

Elementem nośnym kładki będzie łopata śmigła z wyeksploatowanej turbiny wiatrowej. Niewątpliwie będzie to pierwsza tego typu budowla w kraju.

Pomysłodawcą nietypowego projektu jest Andrzej Adamcio, właściciel firmy Anmet, której pracownicy zajmują się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych, w tym wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych. Za swoją pionierską działalność firma otrzymała m.in. Polsko-Niemiecką Nagrodę Gospodarczą.

Rozwiązanie w Szprotawie zostało opracowane we współpracy z naukowcami Politechniki Rzeszowskiej.

Obecnie trwają prace wykończeniowe nad Szprotawą. Kładka zostanie oświetlona instalacją zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Infrastruktura ma być gotowa do użytku na przełomie listopada i grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *