Morska farma wiatrowa. Fot. balticpower.pl

Morska farma wiatrowa. Fot. balticpower.pl

Technologie

Wielka morska farma wiatrowa i nowa fabryka w Szczecinie

Bardzo często się dzieje tak, że jedna duża inwestycja napędza kolejne projekty w regionie. Tak też się dzieje na Pomorzu Zachodnim, gdzie za kilka lat zostanie utworzona wielka, morska farma wiatrowa. Firma, która dostarczy technologię, zdecydowała się utworzyć w Polsce swoją fabrykę.

Baltic Power to wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power. Polega on na zbudowaniu morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, która będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Farma będzie zlokalizowana ok. 20 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Inwestycja, która zostanie uruchomiona za cztery lata już teraz doprowadziła do rozpoczęcia kilku innych projektów.  W Łebie ma powstać port serwisowy, natomiast w Świnoujściu (i prawdopodobnie w Gdańsku) zostaną zlokalizowane porty instalacyjne. To jednak nie wszystko.

Polski potencjał

Nowoczesne turbiny wiatrowe, które zostaną umieszczone na farmie Baltic Power dostarczy firma Vestas. Władze duńskiej spółki dostrzegły na polskim rynku duży potencjał i podjęły decyzję o utworzeniu w Szczecinie nowej fabryki.

Zakład produkcyjny Vestas w stolicy Pomorza Zachodniego będzie produkował elementy turbin morskich farm wiatrowych. Produkty mają być dostarczane zarówno na rynek polski, jak i zagraniczny.

Dzięki nowej inwestycji – która rozpocznie działalność w drugiej połowie 2024 r. – pracę znajdzie nawet 700 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *