Technologie

Tokarz – artysta. Jak powstają unikalne produkty z drewna?

Z tego surowca produkowane są meble, podłogi i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Proces powstawania niektórych z nich pokazaliśmy w programie „Fabryki w Polsce”. Tym razem przedstawiamy Wam film pewnego brytyjskiego artysty, który w domowych warunkach tworzy z drewna prawdziwe dzieła sztuki.

 

Autorem nagrania jest Andy Philip z Yorkshire Dales (region w północnej Anglii). Jego pasją jest wykonywanie przedmiotów z drewna. W  „domowym” zakładzie produkowane są m.in. wazony, naczynia, miski czy różnego typu kule. Na powyższym nagraniu możecie zobaczyć proces powstawania Jaja Feniksa (Phoenix Egg – motyw zaczerpnięty z mitologii lub fantastyki).

Wszystko zaczyna się od przycięcia fragmentu dużego sękatego korzenia, z którego powstaje dzieło sztuki. Następnie Andy Philip  zalewa drewno mieszaniną żywicy epoksydowej oraz proszków miki. Potem nastąpi m.in. obróbka cieplna, sklejanie oraz przycinanie produktu.

Warto dodać, że brytyjski tokarz zwraca uwagę, iż posługuje się metodami i narzędziami „domowymi”, które niekoniecznie muszą należeć do najbezpieczniejszych.

One thought on “Tokarz – artysta. Jak powstają unikalne produkty z drewna?

  1. janek85 Reply

    Ma jednym słowem talent, ja jednak tworzę bardziej standardowe rzeczy, jak drzwi, futryny okna. Zajmuje się tym na co dzień bo mam swój warsztat, do którego właśnie zamówiłem kolejną maszynę z maszynydodrewna, bo ludzie powoli zaczynają wracać do drewna. Co nie zmienia faktu, że może takimi meblami jak z filmiku może wypadałoby się zająć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *