W kontekście ostatnich wydarzeń za naszą wschodnią granicą coraz więcej mówi się o energetycznej rewolucji. Jej podstawowym celem miałoby być postawienie na atom. Niektóre firmy już teraz rozpoczynają pracę w tym kierunku. KGHM kontynuuje starania związane z uruchomieniem małych reaktorów modułowych (SMR).
Jak informowaliśmy na łamach naszego portalu – w lutym przedstawiciele KGHM i NuScale podpisali kontrakt. Na jego podstawie amerykański producent zobowiązał się do dostarczenia technologii SMR do 2029 roku. Dzięki niej będzie możliwa redukcja węgla nawet o 8 mln ton.
Urządzenia NuScale Power są w stanie dostarczyć energię elektryczną, ciepłownictwa oraz tą potrzebną do produkcji wyrobów.
Historyczny dzień
Kilka dni temu władze KGHM wykonały kolejny krok związany z wdrożeniem technologii SMR. Skierowano wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki ws. oceny technologii i rozwiązań technicznych.
– To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś – jako pierwsi w kraju – złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Następnym krokiem będzie przygotowanie studium lokalizacyjnego.
Dodaj komentarz