Praca w hucie

Praca w hucie

Aktualności

Bezrobocie nam nie grozi. Wzrost etatów w polskim przemyśle

Wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja czy podwyżka cen za media. Wydawałoby się, że przez te powody polscy przedsiębiorcy będą z dystansem podchodzić do zwiększania zatrudnienia. Okazuje się inaczej. Według najnowszego barometru ManpowerGroup duża część producentów będzie rekrutować nowych pracowników.

Raport Manpowergroup Perspektywy Zatrudnienia przedstawia nastroje przedsiębiorców wobec zwiększania etatów w swojej firmie. Na podstawie anonimowych ankiet możemy dowiedzieć się jakie będą trendy w najbliższych miesiącach.

Co trzeci przedsiębiorca zwiększy liczbę etatów

Według badania 37% producentów w Polsce między lipcem a wrześniem zamierza zwiększyć zatrudnienie w swoich zakładach. Natomiast 55% przedsiębiorców utrzyma liczbę pracowników na tym samym poziomie.

Prognoza zakłada, że tylko co trzynasty producent (ok. 8%) dokona redukcji etatów w swojej firmie.

Jacy pracownicy są poszukiwani?

Na podstawie raportu możemy się także dowiedzieć, którzy pracownicy będą najbardziej poszukiwani w nadchodzących tygodniach. Jednymi z bardziej pożądanych profesji są pracownicy produkcji, pracownicy maszyn oraz operatorzy maszyn.

– Ten trend nie zmienia się od dłuższego czasu i jest dowodem na dynamiczny rozwój branży produkcyjnej w Polsce. Z całą pewnością ma na to wpływ także wojna w Ukrainie, która ograniczyła istotne dla naszej gospodarki źródło kandydatów do pracy. W obliczu skomplikowanych procedur pozyskania pracowników z dalszych kierunków, pracodawcy stoją przed wyzwaniami w utrzymaniu i rozbudowie swoich zespołów produkcyjnych – podkreśla Kamil Sadowniczyk, dyrektor Manpower.

Analitycy zauważyli również rosnące zapotrzebowanie na inżynierów. Dotyczy to zwłaszcza specjalistów z dziedziny automatyki, robotyki czy optymalizacji procesów produkcyjnych.

– Przemysł motoryzacyjny zwiększa zapotrzebowanie na stanowiska z obszaru jakości, przemysł elektroniczny i ciężki poszukuje przede wszystkim programistów, elektroników i automatyków. Ponadto obserwujemy, że branża produkcji budowlanej przeżywa boom właściwie na każdym szczeblu, firmy z tego segmentu poszukują talentów na wszystkich poziomach, od inżynierów po kierowników. Wiele firm wprowadza też zupełnie nowe stanowiska nakierowane na optymalizację kosztów, zrównoważony rozwój, powtórne wykorzystanie produktów czy komponentów – twierdzi Marta Szymańska, regionalny menedżer rekrutacji stałej w Manpower.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *