Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

Technologie

Recykling fotowoltaiki. „Polska może zostać liderem tego typu instalacji”

Popularność fotowoltaiki wzrasta w błyskawicznym tempie. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba paneli fotowoltaicznych w państwach UE zwiększyła się o 100 GW. Ma to też swoje ciemne strony – już wkrótce wiele z tych urządzeń może się zużyć. Jednak naukowcy z AGH oraz firma 2loop Tech znaleźli na to sposób.

Szacuje się, że przeciętna żywotność paneli fotowoltaicznych to ok. 20-30 lat. Dlatego już wkrótce na rynek może trafić kilkaset ton zużytych instalacji. Byłaby to duża strata, ponieważ z fotowoltaiki można odzyskać wiele wartościowych surowców, jak aluminium, krzem czy szkło.

Pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej oraz firmy technologicznej 2loop Tech wiedzą, jak sprostać temu ważnemu wyzwaniu.

„Mamy know-how i potencjał produkcyjny”

Władze AGH oraz 2 loop Tech utworzyły konsorcjum, którego celem będzie stworzenie nowatorskiej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Rola uczelni ma polegać na przeprowadzeniu badań laboratoryjnych, natomiast prace wdrożeniowe odbędą się w zakładzie 2loop Tech.

– Już teraz światowa gospodarka musi podjąć wyzwanie. Za 5 czy 10 lat będzie za późno. Wierzymy, że Polska może zostać światowym liderem w zakresie recyklingu tego typu instalacji. Mamy know-how, potencjał produkcyjny, korzystne położenie geograficzne i firmy, które chcą zainwestować w opracowanie skutecznych i bezpiecznych ekologicznie technologii – mówi prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.

Przedstawiciel uczelni podkreśla, że opracowana technologia będzie w stanie odzyskać wszystkie metale szlachetne. Co więcej instalacja będzie w pełni ekologiczna, ma również gwarantować efektywność ekonomiczną.

Zakończenie badań przemysłowych jest planowane w październiku przyszłego roku. Natomiast uruchomienie linii technologicznej ma nastąpić do końca 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *