Aktualności

Centrum Badawcze oraz zrobotyzowana fabryka ram rowerowych. AG Motors realizuje inwestycje warte 40 mln zł 

 W Podgrodziu koło Dębicy AG Motors – firma, która dostarcza autorskie technologie na potrzeby branży rowerowej, uruchomiła dwie ważne inwestycje. Po pierwsze, wraz z ośrodkami naukowymi, otworzono drugie w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowe dla rynku rowerowego. Natomiast druga inwestycja to w pełni zautomatyzowana fabryka ram rowerowych. Zadowolenia nie krył prezes AG Motors Wiesław Marek: – To niezwykle ważny moment dla całej branży rowerowej, ponieważ inwestycja ta w istotny sposób pozwala skrócić proces produkcji roweru – zauważył prezes firmy. 

 

Dzięki innowacyjnym technologiom poddębicki zakład będzie w stanie wyprodukować 1500 sztuk ram rowerowych każdego dnia i 400 tys. w ciągu roku. Znacząco skróci się także czas produkcji, który dzięki inwestycji w Polsce zmniejszy się ze 180 do 30 dni.  

-Do tej pory ramy rowerowe produkowane były poza Europą. Nasz park maszynowy pozwala na wyprodukowanie ramy w całości w jednym nieprzerwanym procesie spawalniczym. Automatyzacja daje możliwość wprowadzenia powtarzalności tempa produkcji oraz przede wszystkim wysokiej jakości produktu finalnego – mówił prezes AG Motors. Dodał także: –  Tworząc produkty w Polsce mamy pełną kontrolę zarówno nad jakością materiału i technologii, jak i nad samym procesem produkcyjnym – powiedział Wiesław Marek.  

Prezes AG Motors zapowiedział, że fabryka w Podgrodziu w przyszłości będzie także wytwarzać komponenty rowerowe, m. in. wsporniki siodełek czy kierownice.  

Natomiast rola Centrum Badawczo-Rozwojowego to opracowywanie i testowanie nowoczesnych elementów konstrukcyjnych do rowerów. AG Centrum chce wykorzystać ośrodek do opatentowania poszczególnych rozwiązań.  Centrum B+R powstało we współpracy z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Rzeszowską oraz Instytutem Metalurgii Inżynierii Materiałowej PAN. 

Koszt obu inwestycji to 40 mln zł, z czego 70% zostało dofinansowanych ze środków unijnych. Warto dodać, że dzięki dwóm, wspomnianym projektom w poddębickim zakładzie zatrudnienie zwiększy się ze 137 do 200 pracowników.  

AG Motors funkcjonuje na rynku od dziesięciu lat. Pracownicy firmy specjalizują się w tworzeniu autorskich technologii na potrzeby rynku rowerowego. Prowadzą badania w obszarze nowych koncepcji projektowania, dzięki posiadanemu zapleczu badawczemu. Pozwala to na wdrażanie innowacyjnych na skalę światową projektów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *