Centrum R&D w Sosnowcu, stanowisko do badania wodą. Fot. Mat. pras

Centrum R&D w Sosnowcu, stanowisko do badania wodą. Fot. Mat. pras

Technologie

Zetkama rozwija armaturę przemysłową. „W naszej branży liczy się podejmowanie wyzwań”

Stałe usprawnianie armatury przemysłowej jest niezbędne ze względu na wysokie wymagania. Chodzi zarówno o oczekiwania użytkowników, jak i regulacje prawne. Centrum R&D firmy Zetkama w Sosnowcu świadczy usługi badawczo-rozwojowe w celu opracowania jak najlepszych rozwiązań w tej dziedzinie.

Centrum R&D w Sosnowcu, stanowisko do badania powietrzem. Fot. Mat. pras

Centrum R&D w Sosnowcu, stanowisko do badania powietrzem. Fot. Mat. pras

W 2022 r. laboratorium firmy Zetkama wdrożyło 364 nowe technologie w zakładach należących do grupy. Pracownicy centrum badawczo-rozwojowego dostarczają wiedzę techniczną oraz realizują naprawy instalacji z zakresu armatury przemysłowej. Odbiorcami usług są przedstawiciele sektora energetycznego, stoczniowego, ciepłownictwa i klimatyzacji. Centrum R&D skupia się głównie na ulepszeniu parametrów funkcjonalnych.

– Nie wystarczy dotrzymywać technologicznego kroku światowym konkurentom. W naszej branży liczy się także podejmowanie wyzwań, które inni omijają lub odkładają na później – wyzwań, które prowadzą do zdobywania nowej wiedzy w niezwykle innowacyjnych i przyszłościowych obszarach, w szczególności w branżach będących nośnikiem postępu technicznego. Za przykład niech posłużą realizowane przez nas od ubiegłego roku prace nad zaworami mającymi zastosowanie w instalacjach wodorowych – wyjaśnia Robert Wojtynek, prezes zarządu spółki Zetkama R&D.

Zetkama dostarcza usługi badawczo-rozwojowe przedstawicielom z całego świata m.in. w Niemczech, Włoszech, ale także USA, RPA czy Brazylii. Centrum szczyci się m.in. ulepszeniem filtrów siatkowych.

– Ciekawym przykładem jest dostawa filtrów siatkowych ze wskaźnikami zanieczyszczenia sita do zakładu przemysłowego w Berlinie. Wskaźniki te działają na podstawie różnicy ciśnień pomiędzy wejściem i wyjściem filtra, co umożliwia określenie stopnia zabrudzenia sita. Bez konieczności demontażu pokrywy możemy uzyskać informację o potrzebie oczyszczenia wkładu. Informacja przekazywana jest za pomocą pętli prądowej 4–20 mA – dodaje prezes Wojtynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *