Projekt Izery. Fot. EMP

Projekt Izery. Fot. EMP

Aktualności

Przełomowy moment. Co dalej z fabryką Izery?

To ważny krok w kierunku fabryki samochodów polskiej produkcji. Właściciele spółki ElectroMobility Poland zakupili działkę pod budowę nowego zakładu. Kiedy powstanie pierwsza Izera?

Firma ElectroMobility Poland (EMP) zakupiła działkę o wielkości 117 hektarów na terenie Jaworzna. Wartość transakcji to 128 mln zł.

O wyborze tej lokalizacji zadecydowało kilka czynników. Jaworzno leży w pobliżu węzła autostrady A4 i drogi S1. Blisko tego miasta znajdują się także fabryki potencjalnych dostawców części i komponentów. Ważne było również zaplecze naukowe śląskich uczelni.

Harmonogram

Budowa fabryki samochodów marki Izera ma ruszyć na początku 2024 roku.  W Jaworznie powstanie m.in. dział montażu, spawalnia i lakiernia. Zakład będzie oparty na najnowocześniejszych standardach produkcji.

Izera ma być produkowana we współpracy z chińskim koncernem Geely. Jest możliwe współdzielenie mocy wytwórczych między obiema spółkami.

Pierwsze samochody zjadą z linii fabryki w Jaworznie pod koniec 2025 roku.

Koszt całej inwestycji to 6 mld zł. Tylko przy produkcji samochodu pracę ma znaleźć ok. 2,5 tys. osób.

One thought on “Przełomowy moment. Co dalej z fabryką Izery?

  1. pablo Reply

    wchodzenie z chinskimi komunistami w konszachty to jest najgorszy pomysł na przyszłość Polski. Tylko komunisci mogli wymyślić coś takiego. Przecież Chiny wchłoną Europę. Po trochu po woli ale im się uda. A rząd tylko im to ułatwia. Temu, Aliexpress …ludzie bezmyślnie rzucają sie na chinskie tanie rzeczy w ich sklepach online. Chinczykom budują silną gospodarkę a o naszej zapominają. To jest chore. Ludzie nie wspierajcie chinskich komunistow!! Powariowaliscie??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *