Aktualności

Co z budową terminala LNG małej skali w Gdańsku? „Przed nami decyzje inwestycyjne” [ZDJĘCIA]

To byłby pierwszy taki obiekt w Polsce. Terminal LNG małej skali ma być bazą przeładunkową i logistyczną dla LNG oraz umożliwi wykorzystanie paliwa w transporcie morskim i lądowym. Grupa Lotos przeprowadziła już prace związane z wykonalnością projektu, a obecnie trwają analizy inwestycyjne. W naszej galerii zobaczycie wizualizację projektu terminala!

Tak ma wyglądać terminal LNG małej skali w Gdańsku. Fot. mat. prasowe Grupy LOTOS

Tak ma wyglądać terminal LNG małej skali w Gdańsku. Fot. mat. prasowe Grupy LOTOS

– Chcemy utrzymywać naszą silną pozycję lidera w dziedzinie paliw alternatywnych. Za lokalizacją bazy LNG w Gdańsku przemawia bezpośrednie sąsiedztwo portów morskich Gdańsk i Gdynia – największych polskich portów, które mogłyby być jednymi z kluczowych odbiorców LNG na potrzeby bunkrowania statków wykorzystujących to paliwo – mówi Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

W ramach projektu zostałyby zbudowane m.in. zbiornik magazynowy LNG, instalacja rozładunkowo-załadunkowa dla stanowiska statkowego, pompownia załadunkowo-rozładunkowa statku oraz pompownia autocystern i kontenerów. Docelowa zdolność magazynowania terminalu miałaby oscylować wokół 3000 m3 gazu.

Jakie możliwość przemawiają za budową terminala? Chodzi przede wszystkim o stworzenie bazy przeładunkowej oraz logistycznej dla LNG, przez co paliwo mogłoby być dostarczane na stacje paliw, do bunkrowania statków czy na tereny niezgazyfikowane w Polsce. Przedstawiciele Lotosu nie ukrywają, że projekt jest związany z planami rozbudowy zdolności przeładunkowych terminala LNG  w Świnoujściu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Lotos to polska grupa kapitałowa, której pracownicy zajmują się wydobyciem oraz przetwórstwem gazu ziemnego i ropy naftowej. Spółka posiada także jedną z najnowocześniejszych w Europie rafinerii. Grupa posiada ok. 500 stacji paliw na terenie całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *