Polski koncern paliwowy z Gdańska nadal inwestuje w produkcję paliw alternatywnych. Lotos otrzyma z funduszu unijnego 2 mln euro na realizację projektu „Pure H2” (pol. „Czysty wodór”).
Koncepcja zakłada wybudowanie do 2021 roku instalacji do oczyszczania i dystrybucji oczyszczonego wodoru. W ramach projektu, Lotos planuje utworzenie również dwa punkty do tankowania tego paliwa – w Gdańsku i Warszawie.
Jakie będzie główne przeznaczenie „Pure H2”? – „Celem projektu jest uruchomienie sprzedaży wodoru o bardzo wysokiej czystości (99,999%), który mógłby być wykorzystywany przede wszystkim przez środki transportu miejskiego. Wodór umożliwia bowiem daleki zasięg pojazdu (450 km) bez konieczności dodatkowego ładowania oraz ogranicza koszty inwestowania w dodatkową infrastrukturę sieci elektroenergetycznych.” – czytamy w komunikacie grupy Lotos. Warto dodać, że oczyszczony wodór będzie mógł być także wykorzystany w przemyśle informatycznym, spożywczym czy medycynie.
Gdańska rafineria Grupy LOTOS produkuje obecnie około 13 ton wodoru na godzinę, a po zakończeniu budowy Projektu „Pure H2” będzie to ponad 16,5 t/h. – „Przeciętny pojazd osobowy zużywa 1 kg wodoru na 100 km. Natomiast autobus wodorowy zużywa w ciągu roku taką ilość wodoru, jaką instalacje Grupy LOTOS produkują w ciągu godziny. Podane ilości odnoszą się do wodoru jeszcze nieoczyszczonego, trzeba go jeszcze odpowiednio doczyścić. Do tego natomiast potrzeba jest właśnie instalacja do oczyszczania wodoru.” – czytamy dalej w komunikacie.
Instalacja będzie warta 10 mln euro.
Projekt „Czysty wodór” nie jest odosobnionym przypadkiem inwestowania grupy LOTOS w projekty związane z paliwami alternatywnymi. Koncern paliwowy jest zaangażowany m. in. w utworzenie 12 punktów do ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż autostrad A1 i A2, a także w budowę niewielkiego terminala LNG w Gdańsku.
Dodaj komentarz